Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wikipedia obchodzi siódme urodziny

Redakcja
Dokładnie siedem lat temu, 26 września 2001 r., powstała Wolna Encyklopedia Sieciowa (PWES), która następnie przekształciła się w polska Wikipedię. Dziś to jedna z dziesięciu najpopularniejszych stron w Polsce.

Zaczęło się od kilku zapaleńców

W 2001 roku, dr. Paweł Jochym (Ptj) – fizyk, pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej PAN i Krzysztof P. Jasiutowicz (Kpjas) – lekarz internista, zaczęli tworzyć encyklopedią dostępną dla wszystkich wzorując się na, powstałej pół roku wcześniej, angielskojęzycznej Wikipedii. Wkrótce Larry Sanger (wraz z Jimmym Walesem współtworzył angielską Wikipedię) skontaktował się z Polakami i zaproponował im przeniesienie treści PWES do polskiej Wikipedii. Co dla większości edytorów polskiej encyklopedii stało się naturalną koleją rzeczy.
- W zasadzie od początku wszyscy jej edytorzy myśleli o niej jak po prostu o polskiej Wikipedii - mówi Tomasz Ganicz, Prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Połączenie nastąpiło 22 listopada 2002 roku i od tamtego czasu, polskojęzyczna Wikipedia dostępna jest pod adresem

pl.wikipedia.org

.

Teraz Wikipedystów sa setki tysięcy

Od czasu włączenia PWES w projekt Wikipedii, rozwój polskiej wolnej encyklopedii, edytowanej przez samych użytkowników, nabrał rozpędu. Do tej pory zarejestrowało się w niej ponad 200 000 osób. Co miesiąc edytuje ją około 7000 użytkowników, z czego ok. 300 to osoby, dla których Wikipedia to niemal nałóg (co miesiąc mają na swoim koncie ponad 100 edycji).

Wikipedystą, bo tak nazywa się osoba pisząca lub poprawiająca artykuły na Wikipedii, możesz być również ty. Wystarczy się zarejestrować i współtworzyć ten fenomen naszych czasów. Społeczność osób pracujących nad tym źródłem wiedzy, coraz częściej wykorzystywanym przez Polaków, to przede wszystkim osoby z wykształceniem wyższym i studenci.

Cztery Wielkie encyklopedie PWN razem wzięte

Zarówno ci użytkownicy którzy się zarejestrowali, jak i ci, którzy edytowali Wikipedię tylko kilkakrotnie i nie widzieli potrzeby rejestracji, stworzyli bodaj największe źródło wiedzy w Polsce. Niemal 538 000 haseł ze wszystkich dziedzin naukowych, to dorobek, jakim mogą się poszczycić.

Artykułów przybywa w błyskawicznym tempie, wystarczy nadmienić, że od kiedy usiadłem, by napisać ten tekst, pojawiło się kilkanaście nowych haseł (m.in. o angielskiej arystokratce - Elizabeth Cavendish, o reprezentacji Chorwacji w piłce siatkowej kobiet i o rodzaju trunku nazywanego Szamorodni). Zdarza się, że hasła powstają nawet w ramach prac, zadawanych przez pracowników naukowych swoim studentom (tak czyni znany mi naukowiec z Uniwersytetu Wrocławskiego). Najczęściej jednak to fascynacja jakimś tematem i chęć zainteresowania nim innych, jest powodem powstania kolejnego artykułu.

Mechanizm wiki

Termin „Wikipedia” powstał od zestawienia słów „wiki” oraz „encyklopedia”. Ten pierwszy termin oznacza strony internetowe, które można nie tylko oglądać, ale również edytować poprzez przeglądarkę internetową. O taki mechanizm, charakterystyczny dla Web 2.0, opiera się właśnie Wikipedia.

- Na początku po prostu się pisało teksty. Potem ew. dołączało się własnoręcznie wykonane zdjęcia i grafiki. Było to jednak technicznie bardzo proste - wspomina Tomasz Ganicz, potem pojawiły się tabele a tekst i grafiki obrosły w różne opcje formatujące - dodaje. Dzięki temu użytkownik odwiedzający encyklopedie, widzi hasła z tabelkami, podanymi źródłami, kolorowymi fotografiami i wykresami. Ma to jednak i swoje złe strony, zniechęca strony [do edycji haseł – przyp. autora] osoby przypadkowe - żali się Prezes Stowarzyszenia Wikimedia.

Problemy z prawem

Jak dotąd nie zakończyła się głośna sprawa Arnolda Buzdygana, który pozwał do sądu Stowarzyszenie Wikimedia Polska i wrocławiankę Agnieszkę Kwiecień (sekretarza Stowarzyszenia), za to że w haśle o nim, zostało użyte sformułowanie, iż jest on uważany przez pewne osoby za „trolla”. Michał Bernaczyk – pełnomocnik Wikipedystki, uważa pozew przeciwko Stowarzyszeniu, które jedynie promuje Wikipedię, za bezzasadne.

Encyklopedyczność

Oskarżenie Buzdygana, skierowane pod adresem Wikipedii, nie jest jedynym głosem ja krytykującym. Często można się spotkać opiniami, że treściom tam zamieszczonym nie można ufać. Bywa, że treść haseł jest sprzeczna z rzeczywistością. Zdarza się również, że na podstawie hasła z Wikipedii podejmowane są decyzje, które są brzemienne w skutki. Jednak to co jest słabością tej formy encyklopedii, stanowi tez o jej niesamowitej sile. Ponad dziesięć milionów haseł we wszystkich wersjach językowych i rzesze entuzjastów chcących tworzyć coś wspólnego za darmo i udostępniając to na wolnej licencji – oto siła Wikipedii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto