Facebook Google+ Twitter

Wikipedia poluje na zabytki. Możesz wygrać nawet 2 tys. zł!

"Wiki Lubi Zabytki" - pod takim hasłem odbywa się druga edycja konkursu fotograficznego, którego celem jest uzupełnienie zasobów Wikipedii i zachęcenie do poznania unikatowych miejsc, które często są na wyciągnięcie ręki.

Kaplica rodziny Miłkowskich - Gorlice / Fot. Ninor, Wiki CommonsKtokolwiek próbował odnaleźć fotografie, czy ilustracje do swoich artykułów na W24 wie, że ze względu na roszczenia z tytułu praw autorskich, nie wszystko wykorzystać może. Jedną z dróg, dzięki którym przestaje to być problemem, są dary użytkowników Wikipedii, którzy udostępniają swoje zdjęcia za pośrednictwem Wolnej Encyklopedii. Dostępne tam na licencji Creative Commons umożliwiają ich kopiowanie, rozpowszechnianie i udostępnianie w innych źródłach. Niejednokrotnie są to więc fotografie, które możemy dowolnie wykorzystywać i publikować w artykułach.

Jeśli ktokolwiek próbował szukać zdjęć i informacji na temat lokalnych zabytków czy historii regionu (a w szkole jest to często temat obowiązkowy) wie, że
trudno w Internecie znaleźć tego typu materiały okraszone dobrymi fotografiami. Wikipedia wychodząc naprzeciw tej potrzebie, organizuje ogólnoświatową akcję "polowania na zabytki".

Wystarczy wziąć aparat i przespacerować się z listą zabytków po regionie. Nie liczy się liczba odnalezionych zabytków! Ważniejsza będzie jakość ujęć i liczba zdjęć (nawet tego samego obiektu). Zaskakujące, ile ciekawych - a co najważniejsze - bliskich nam zabytków znajduje się na konkursowej liście! To, co dla nas bliskie - dla ludzi z innych regionów jest praktycznie niedostępne! Warto więc ruszyć na polowanie i wypromować dzięki temu także swoją małą ojczyznę!

Do zgarnięcia są nagrody pieniężne. Wystarczy założyć konto na Wikimedia Commons i w wyznaczonym terminie (do końca września) przesłać jak najwięcej dobrych zdjęć wybranych zabytków (ogólne wytyczne zamieszczone na stronie organizatora). W konkursie może wziąć udział każdy (osoby poniżej 18. roku życia startują za zgodą opiekunów).

Lista zabytków z dowolnego regionu, jak i ogólne wymogi dotyczące przesyłanych zdjęć, dostępne są tutaj.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.