Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wikipedia zablokowała ponad milion adresów IP! Przez jedną osobę

Łukasz Szeremeta
Łukasz Szeremeta
Czy blokada ponad miliona adresów IP to dobra metoda walki z "wandalem" treści?
Czy blokada ponad miliona adresów IP to dobra metoda walki z "wandalem" treści? Wikipedia
Osoby korzystające z usług internetowych operatorów Play i Orange (w tym Neostrady) zostały pozbawione możliwości edytowania haseł, a konto mogą założyć wyłącznie poprzez kontakt z administratorem. Czy to za duże środki ochrony?

Wikipedię zna prawie każdy. Zdążyła przeniknąć do naszego życia tak, iż niektórzy nie wyobrażają już nawet, że mogłaby nie istnieć. Uruchomiony dokładnie 15 stycznia 2001 przez Jimmy Wales projekt, daje swobody dostęp do wiedzy, którą każdy może tworzyć. Zawsze jednak jest ryzyko, że ktoś nie będzie chciał korzystać z udostępnionych informacji ani dodawać nowych, wartościowych treści, ale psuć już istniejące...

Stało się - nie pierwszy raz ktoś zdecydował się na taki krok. Po wielu próbach zaradzenia sytuacji przez społeczność Wikipedii, nie udało się zatrzymać grasującego wandala. "(...)Wikipedyści wyczerpali metody walki ze wspomnianym wandalem(...)" - napisano w oficjalnym komunikacie.

Wobec braku innej możliwości zaradzenia sytuacji, wobec osoby dopuszczającej się (...)uporczywych wandalizmów, gróźb karalnych w stosunku do innych użytkowników, licznych wypowiedzi propagujących postawy nazistowskie, gloryfikujących zbrodniarzy, obrażania innych użytkowników, używania w wypowiedziach wulgaryzmów oraz usuwania zawartości stron (zarówno w głównej przestrzeni nazw, jak i na stronach uczestników projektu), zdecydowano się na kontrowersyjny krok i założono blokadę na ponad milion adresów IP.

Czytaj dalej ---->

Profil autora na Google+

Adresy te należą do sieci Orange (w tym usługi Neostrada) i Play. To z nich ta osoba "psuła" treści umieszczane w wielkiej internetowej encyklopedii. Co prawda można korzystać z Wikipedii, ale dodawanie czy modyfikowanie haseł jest utrudnione. Użytkownicy, korzystający z usług internetowych ww. operatorów jeżeli konto mają od dłuższego czasu, nie muszą się przejmować - mają możliwość edycji i dodawania treści. Gorzej jest, gdy ktoś łączący się z puli zablokowanych adresów, będzie chciał wykonywać takie działania. W tym przypadku konto będzie trzeba założyć poprzez kontakt z jednym z administratorów serwisu.

Co ważne, wszyscy nadal mają możliwość przeglądania treści umieszczonych na Wikipedii.

Autorzy proszą o pomoc w jakimkolwiek namierzeniu sprawcy tego zmieszania. Na stronie głównej znalazł się następujący apel:

Drodzy czytelnicy. Pomóżcie nam wyeliminować propagatora nazizmu z internetu. Przez niego musieliśmy zablokować prawie milion adresów IP. Jeśli chcesz pomóc, napisz do operatorów usług internetowych, aby go namierzyli i odcięli od sieci.

W oficjalnym komunikacie zostały podane adresy kontaktowe do operatorów.

Czy twórcy Wikipedii podjęli słuszną decyzję blokując ponad milion adresów IP?

Jakie jest Twoje zdanie?

Profil autora na Google+

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto