Facebook Google+ Twitter

Wikipedia zablokowała ponad milion adresów IP! Przez jedną osobę

Osoby korzystające z usług internetowych operatorów Play i Orange (w tym Neostrady) zostały pozbawione możliwości edytowania haseł, a konto mogą założyć wyłącznie poprzez kontakt z administratorem. Czy to za duże środki ochrony?

Sonda

Korzystasz z Wikipedii?

Czy blokada ponad miliona adresów IP to dobra metoda walki z "wandalem" treści? / Fot. WikipediaWikipedię zna prawie każdy. Zdążyła przeniknąć do naszego życia tak, iż niektórzy nie wyobrażają już nawet, że mogłaby nie istnieć. Uruchomiony dokładnie 15 stycznia 2001 przez Jimmy Wales projekt, daje swobody dostęp do wiedzy, którą każdy może tworzyć. Zawsze jednak jest ryzyko, że ktoś nie będzie chciał korzystać z udostępnionych informacji ani dodawać nowych, wartościowych treści, ale psuć już istniejące...

Stało się - nie pierwszy raz ktoś zdecydował się na taki krok. Po wielu próbach zaradzenia sytuacji przez społeczność Wikipedii, nie udało się zatrzymać grasującego wandala. "(...)Wikipedyści wyczerpali metody walki ze wspomnianym wandalem(...)" - napisano w oficjalnym komunikacie.

Wobec braku innej możliwości zaradzenia sytuacji, wobec osoby dopuszczającej się (...)uporczywych wandalizmów, gróźb karalnych w stosunku do innych użytkowników, licznych wypowiedzi propagujących postawy nazistowskie, gloryfikujących zbrodniarzy, obrażania innych użytkowników, używania w wypowiedziach wulgaryzmów oraz usuwania zawartości stron (zarówno w głównej przestrzeni nazw, jak i na stronach uczestników projektu), zdecydowano się na kontrowersyjny krok i założono blokadę na ponad milion adresów IP.


Czytaj dalej ---->


Profil autora na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Dominik xxp
  • Dominik xxp
  • 07.09.2012 17:06

Idioci i tyle Powinni ich do sądu wziąść! Czarty a nie adminy!

Komentarz został ukrytyrozwiń
zbananizowani za żywota
  • zbananizowani za żywota
  • 03.09.2012 09:37

Admini banują i kapują za żywota do ABUSE. Nie wierzycie - sprawdźcie:

pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Wk%C5%82ad/Tomaszlach

pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Specjalna:Rejestr/block&page=Wiki pedysta%3ATomaszlach

pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Specjalna:Rej estr/block&page=Wikipedysta%3APawe%C5%82%20Perka

pl.wikipedia.org /wiki/Specjalna:Wk%C5%82ad/Pawe%C5%82_Perka

No to nie dziwcie się, że jedna z ofiar admińskiego mobbingu określona przez adminów jako "propagator nazizmu" postanowiła odpłacić pięknym za nadobne...

Komentarz został ukrytyrozwiń
... ?
  • ... ?
  • 15.07.2012 00:13

Waszym zdaniem prawidłowo piszemy :

losujemy panię do nagrody
czy
losujemy panią do nagrody

Komentarz został ukrytyrozwiń
stagnator
  • stagnator
  • 14.07.2012 22:14

Technicznie rzecz ujmując, namierzenie takiej osoby dla policji nie powinno być wielkim problemem, nawet w sytuacji gdy korzysta z kart pre-paid. Prawdopodobnie używał/a swojego modemu nie tylko do edycji stron Wikipedii, ale także np. dostępu do konta e-mail, bankowości elektronicznej, etc. Każdy modem posiada unikalny identyfikator IMEI. Jeżeli więc operator otrzyma od Wikimedia adresy IP wraz z dokładnym czasem dokonania wpisu, będzie w stanie powiązać go z IMEI (na podstawie przechowywanych logów) i prześledzić każde połączenie dokonane z pomocą tego urządzenia. A w powyższej sytuacji operatorom powinno na skuteczności tych działań zależeć. Dane te, przekazane policji, umożliwią znalezienie winnego - pod warunkiem że policja wraz z prokuraturą znajdą podstawy do zajęcia się sprawą, co nie jest dla mnie takie oczywiste.

Stosunkowo nietrudne też będzie namierzenie miejsca z którego łączy się dany modem (z dokładnością do kilkudziesięciu/kilkuset metrów), co stanowić będzie dodatkowy dowód.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuszna decyzja, bo nie powinno być możliwości anonimowego logowania się do sieci internetowej, a szczególnie możliwości umieszczania w niej czegokolwiek anonimowo.
Nie może tak być, aby w internecie można było ujadać na wszystkich dookoła oraz niszczyć pracę innych i nie ponosić za to żadnych konsekwencji.
Sposobem na to mogłaby być zasada autoryzowania logowania oraz wszelkich wpisów w internecie, z pocztą elektroniczną włącznie, za pomocą podpisu elektronicznego nadawanego przez organy państwa.
Jeśli ktoś nie ma odwagi autoryzować swojej wypowiedzi swoją tożsamością to niech siedzi cicho lub ewentualnie pisze sobie anonimowe pamiętniki, ale na papierze i w domu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, słusznie, jeśli nie bylo innego rozwiązania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
IICCA
  • IICCA
  • 14.07.2012 16:13

@Halina: Źli ludzie byli i to jest prawda, ale byli też ludzie leniwi, obojętni na otoczeni, mający wszystko gdzieś i tych ludzi jest bardzo dużo i dzieki tym ludziom garstka złych ludzi rządzi.

Więc pani Halino do roboty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Źli ludzie zawsze istnieli, dzięki Internetowi są jednak bardziej widoczni... i więcej mogą. Bardzo to smutne i przerażające!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież nie zablokowali w ogóle dostępu, tylko utrudnili możliwość edycji. Wcale im się nie dziwię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.