Facebook Google+ Twitter

Wikipedia zablokowana na 24 godziny

Dokładnie o północy czasu waszyngtońskiego, czyli o 6 czasu polskiego dostęp do anglojęzycznej wersji Wikipedii został wstrzymany. To forma sprzeciwu autorów encyklopedii wobec nowej antypirackiej ustawy amerykańskiego Kongresu.

Dzisiejszy wygląd anglojęzycznej wersji Wikipedii / Fot. Damian ZajączkowskiTwórcy Wikipedii chcą się w ten sposób przyłączyć do protestu przeciwko dwóm ustawom antypirackim zaproponowanym przez amerykański Kongres.

Fundator Wikipedii w wywiadzie dla BBC powiedział: "Pomysłodawcy SOPA (Stop Online Piracy Act) zdefiniowali przeciwników ustawy jako ludzi propagujących lub broniących piractwo."

Autorzy Wikipedii uważają, że propozycje zawarte w ustawach są zbyt daleko idące. Zapis budzący największe zastrzeżenia, to możliwość blokowania nie tylko portali naruszających prawo autorskie, ale również tych, na których znajdują się linki i informacje o pirackich stronach.

Wikipedia to obecnie najpopularniejsza encyklopedia internetowa. Każdego dnia z anglojęzycznej wersji korzysta około dwadzieścia pięć milionów ludzi.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Chyba jest jednak parę różnic, m.in.:
a) przede wszystkim tamten jest napisany przed faktem a ten po,
b) oba oparte są na różnych danych,
c) starszy artykuł to analiza sytuacji, dzisiejszy to esencja typu "Uwaga! Awaria!"
d) jak szukałem informacji o tym, co dokładnie stało się z Wikipedią to na stronie Wiadomości24 tego nie znalazłem - dlatego stwierdziłem, że przydałby się dzisiejszy artykuł o tym, co stało się dzisiaj, itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
L. Bielan
  • L. Bielan
  • 18.01.2012 14:37

Przecież taki artykuł już jest i wisi nawet na głównej!!!! Nie zaśmiecać!!!

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim skromnym zdaniem represje wprost nieproporcjonalne do celu, jest dość wątpliwe czy wspomniane ustawy weszły by w życie. Jeśli przy okazji każdej politycznej pobudki ekipa Welesa będzie "gasić" Wikipedię, to jej użytkownicy mogą być bardzo niezadowoleni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.