Facebook Google+ Twitter

Wikipedia zablokowana na 24 godziny

Dokładnie o północy czasu waszyngtońskiego, czyli o 6 czasu polskiego dostęp do anglojęzycznej wersji Wikipedii został wstrzymany. To forma sprzeciwu autorów encyklopedii wobec nowej antypirackiej ustawy amerykańskiego Kongresu.

Dzisiejszy wygląd anglojęzycznej wersji Wikipedii / Fot. Damian ZajączkowskiTwórcy Wikipedii chcą się w ten sposób przyłączyć do protestu przeciwko dwóm ustawom antypirackim zaproponowanym przez amerykański Kongres.

Fundator Wikipedii w wywiadzie dla BBC powiedział: "Pomysłodawcy SOPA (Stop Online Piracy Act) zdefiniowali przeciwników ustawy jako ludzi propagujących lub broniących piractwo."

Autorzy Wikipedii uważają, że propozycje zawarte w ustawach są zbyt daleko idące. Zapis budzący największe zastrzeżenia, to możliwość blokowania nie tylko portali naruszających prawo autorskie, ale również tych, na których znajdują się linki i informacje o pirackich stronach.

Wikipedia to obecnie najpopularniejsza encyklopedia internetowa. Każdego dnia z anglojęzycznej wersji korzysta około dwadzieścia pięć milionów ludzi.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Chyba jest jednak parę różnic, m.in.:
a) przede wszystkim tamten jest napisany przed faktem a ten po,
b) oba oparte są na różnych danych,
c) starszy artykuł to analiza sytuacji, dzisiejszy to esencja typu "Uwaga! Awaria!"
d) jak szukałem informacji o tym, co dokładnie stało się z Wikipedią to na stronie Wiadomości24 tego nie znalazłem - dlatego stwierdziłem, że przydałby się dzisiejszy artykuł o tym, co stało się dzisiaj, itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
L. Bielan
  • L. Bielan
  • 18.01.2012 14:37

Przecież taki artykuł już jest i wisi nawet na głównej!!!! Nie zaśmiecać!!!

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim skromnym zdaniem represje wprost nieproporcjonalne do celu, jest dość wątpliwe czy wspomniane ustawy weszły by w życie. Jeśli przy okazji każdej politycznej pobudki ekipa Welesa będzie "gasić" Wikipedię, to jej użytkownicy mogą być bardzo niezadowoleni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.