Facebook Google+ Twitter

Wikipedia została wydrukowana. Wszystkie tomy do kupienia za ponad pół miliona dolarów

Za pomocą specjalnego programu Michael Mandiberg posegregował i wydrukował wszystkie artykuły z angielskiej Wikipedii w formie tradycyjnej encyklopedii. Wyszło 7600 tomów, każdy po 700 stron. Koszt jednego woluminu to 80 dolarów.

 / Fot. Print WikipediaMichael Mandiberg jest wykładowcą przedmiotu media cyfrowe na nowojorskim uniwersytecie. Jest również współtwórcą internetowej encyklopedii i należy do kampanii "Art+Feminism", której celem jest zwiększenie liczby kobiet wśród autorów Wikipedii. Przyznaje, że w swojej pracy często opiera się na tej stronie.

Mając więc wiele wspólnego z Wikipedią wpadł na pomysł aby opracować program, który pozwoli posortować wszystkie artykuły, a łącznie jest ich ponad 11 milionów, zapisać je w formie haseł w typowej encyklopedii i wydrukować. Zajęło to 7600 tomów, po 700 stron każdy. Spośród wszystkich woluminów 91 zawiera spis treści natomiast w 36 znajduje się indeks haseł oraz ich autorów.

Cały proces od stworzenia programu aż po drukowanie zajął Manibergowi 6 lat. Pomysł zrodził się w jego głowie, gdyż chciał pokazać ludziom jak ogromne jest milion gigabajtów danych, równających się jednemu petabajtowi. 1 GB danych odpowiada liczbie tysiąca wydrukowanych tomów. Projekt obrazuje jak dużo informacji znajduje się w tej jednostce informatycznej.

Czytaj także: Co przechowywał w szufladzie Tadeusz Różewicz? Będzie można ją zobaczyć w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu


Oczywiście Michael nie drukował tego dla siebie. Nie zamierza zatrzymywać wydrukowanej Wikipedii. Wystawił ją na sprzedaż wyceniając całość na 500 tysięcy dolarów. Istnieje również możliwość kupienia pojedynczego tomu za 80 dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

@Adrianna Adamek-Świechowska - nowy kierunek w sztuce? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydrukowanie Wikipedii było bezsensowne, natomiast z całą pewnością nie było bezcelowe ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co z błędami merytorycznymi w Wikipedii? Zdarzają się dość często. Zostały utrwalone na papierze i teraz nikt nie może ich edytować?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.