Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26892 miejsce

Wikipedyści - kim oni są?

Młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni, lewo i praworęczni, z południa i północy, doktorzy i niepełnoletni uczniowie. Łączy ich wspólna pasja - tworzenie polskiej Wikipedii, najpopularniejszej w internecie encyklopedii. Wikipedyści.

 / Fot. Screen ze strony WikipediiDziś już prawie nikt nie potrafi wyobrazić sobie życia bez internetowej encyklopedii jaką jest Wikipedia. Korzystają z niej wszyscy - naukowcy, dziennikarze, informatycy, studenci, uczniowie. Stała się potężnym kompendium wiedzy z każdej dziedziny. Choć wzbudza niemałe kontrowersje ze względu na anonimowych, często niewykształconych autorów, jak podał po przeprowadzonych badaniach tygodnik "Nature", posiada niewiele mniej błędów niż znana i popularna encyklopedia Britannica - 162 przy 123. Kim jednak są ci, którzy poświęcają swój wolny czas i bez korzyści finansowych oddają swoje serce dla Wikipedii, wykonując dla innych mrówczą pracę? Oto oni.

Źródłem informacji na temat polskich wikipedystów jest... polska Wikipedia. Zakładka "historia i autorzy" to prawdziwa skarbnica wiedzy o redaktorach tej encyklopedii, którzy tworzą już całkiem sporą społeczność. Trudno jednoznacznie określić, ilu jest twórców polskiej Wikipedii. Ciągle ich ubywa i przybywa. Szacuje się, że aktywnych wikipedystów jest kilkuset, a tych, którzy okazjonalnie dodają hasła do encyklopedii, nawet dwa tysiące. Mieszkają wszędzie. Nie tylko rozproszeni są po całej Polsce, ale również osiedlili się w najdalszych zakątkach świata. W kraju najwięcej wikipedystów jest w województwie śląskim - 294, a najmniej w lubuskim. Liczby te oznaczają, że w śląskim na 100 tys. mieszkańców przypada 6,3 wikipedysty, a w lubuskim 2,7. Wikipedyści mieszkający w Europie rozsiani są po wielu miastach i miasteczkach. Wszyscy tworzą polskojęzyczną Wikipedię. Najwięcej z nich, bo aż pięciu, mieszka w Wiedniu. Niektórzy osiedlili się m. in. w Dundee, Goeteborgu, Zurichu, Bielefeld, Osny pod Paryżem, Dublinie, Pardubicach, Antwerpii czy Pradze. Twórcy polskiej Wikipedii mieszkają także w Australii, Chinach, Egipcie, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy... Mozambiku.

Wikipedyści nie tylko pochodzą z różnych miejsc na świecie, ale również mają zupełnie inne wykształcenie. Aż 23 z nich uczy się w szkole podstawowej (najmłodszy ma 10 lat). Zdecydowanie przeważają absolwenci uniwersytetów z tytułem magistra, ale nie brakuje doktorów - jest ich aż 32(!), profesorów nadzwyczajnych i tytularnych. Twórcy internetowej encyklopedii ukończyli również rożne profile techników. Są absolwenci techników samochodowych, elektronicznych, mechanicznych, ale także geologiczno-geodezyjno-drogowych czy ochrony środowiska. Podobna sytuacja jest z kierunkami studiów, jakie wybrali wikipedyści - dziennikarstwo, biotechnologia, matematyka, prawo, informatyka, zarządzanie, muzykologia, media cyfrowe, filologia klasyczna - to tylko niektóre z nich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rzeczywiście, można mówić bez końca...
Dobrze też że powstają takie felietony bez końca :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.