Facebook Google+ Twitter

WikiVid - nowe spojrzenie na edukację

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-04-09 15:40

Nowa interaktywna platforma edukacyjna WikiVid jest już obecna w Niemczech i Polsce. Niebawem będą z niej mogli korzystać także Szwajcarzy i Austriacy. Czy nowa forma przekazywania wiedzy podbije Internet?

Czy wideo jest przyszłością?

Dotychczas w Internecie dominowało słowo pisane. Przepływ informacji odbywał się poprzez zamieszczanie artykułów na portalach i blogach. Kilka lat temu media zaczęły maksymalnie wykorzystywać możliwości jakie oferuje sieć. Zaczęło pojawiać się coraz więcej artykułów wspieranych nie tylko fotografiami, ale także materiałami wideo. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawiło, że publikacje stały się bardziej atrakcyjne dla odbiorców. W tym samym czasie popularność zyskiwały platformy, których zasada działania opierała się na przekazie wszelkich treści ubranych w formę filmu. Wielu internautów uważa, że w najbliższych latach wideo zdetronizuje słowo pisane. Z ich punktu widzenia przyswajanie treści przekazywanych w formie wideo jest o wiele bardziej atrakcyjne.

WikiVid - nowa forma edukacji

W sieci można natknąć się na wiele stron, które oferują swoim użytkownikom publikację nagranych przez siebie materiałów. Początkowo wydawało się to szczytną ideą, ale z biegiem czasu wystąpił szereg problem. Publikowane treści często nie są w żaden sposób katalogowane co generuje szereg problemów. Autorzy filmów mają trudności z dotarciem do wyznaczonych przez siebie grup docelowych a internauci często nie mogą trafić na informacje, których szukają. Rozwiązaniem tych niedogodności może okazać się https://wikivid.eu/pl, będący olbrzymią platformą edukacyjną. Strona składa się z 40. kategorii naukowych. Internauta może bardzo szybko dotrzeć do poszukiwanych informacji. Ponadto może utworzyć własny kanał tematyczny i dzielić się swoją wiedzą. Tematyka VIDs, czyli nagrań wideo może być bardzo różnorodna. Jedynie musi zawierać specjalistyczną wiedzę z danej dziedziny. Coś co dla jednych jest proste dla innych może się okazać trudne do wykonania. Zatem twórcy WikiVid otworzyli się na każdy rodzaj wiedzy. Użytkownik może nagrać VID poświęcony życiu Quentina Tarantino, a po chwili poważny wykład poświęcony budowie modelu kinetycznego materii w zależności od stanu skupienia ciała.

Edukacja wspierana zaawansowanymi funkcjami

Przyswajanie specjalistycznej wiedzy powinno się odbywać w możliwie najwygodniejszy sposób. Internauta najwięcej nauczy się, kiedy będzie w całości poświęcał swoją uwagę przekazywanym teściom. Na platformie znajdują się informacje opracowane przez nasz zespół, ale wszyscy internauci także mogą dzielić się wiedzą. Nasi użytkownicy wraz z nami tworzą tę stronę - wyjaśnia Norbert Oruba, rzecznik prasowy WikiVid i dodaje - użytkownik może również sam zdecydować, czy chce obejrzeć najświeższe materiały, czy może te najbardziej popularne. Jeśli jakieś nagranie mu się spodoba może dodać je do ulubionych. Dzięki temu w jednym miejscu odnajdzie wszystkie produkcje, które spełniają jego kryteria. VIDs można także udostępniać na portalach społecznościowych. Autorzy VIDs mogą otrzymywać komentarze, oceny oraz dotacje od internautów. Internauta będzie mógł subskrybować kanał, który go zainteresuje co pozwoli mu być na bieżąco z nowymi materiałami. Ponadto WikiVid daje możliwość selekcji informacji, które docierają do autora VIDs i od autora do użytkownika. Na swoim profilu może ustawić, jakie powiadomienia chce otrzymywać. Wszyscy użytkownicy WikiVid tworzą społeczność, gdyż platforma daje możliwość nawiązywania nowych znajomości, napisania wiadomości do ulubionego autora, czy zaproszenia go do grona swoich znajomych. Innym istotnym aspektem jest fakt, że dbając o użytkowników stworzyliśmy na platformie “listę życzeń”, która daje internautom możliwość zgłaszania swoich propozycji VIDs oraz kanałów tematycznych. Ponadto uruchomiliśmy aplikację WikiApp, dzięki której platforma działa na urządzeniach mobilnych wyposażonych w system Android.

Szybki rozwój

Polscy internauci dopiero poznają WikiVid. Jednak każdego dnia na portalu pojawiają się nowi użytkownicy, którzy poznają idee serwisu. Oglądają VIDs innych i próbują zamieszczać własne. Ponadto mogą także do każdego materiału dodać plik, w którym mogą zamieścić, wersję tekstową, prezentację, wyniki badań itd. Zdecydowanie mocną stroną platformy jest funkcjonalność. Osoby tworzące WikiVid same decydują czy chcą, żeby przed ich VIDs pojawiały się reklamy. Podsumowując można stwierdzić, że WikiVid został stworzony z myślą o użytkowniku i z pewnością warto dokładnie przyjrzeć się platformie, ponieważ dżemie w niej duży potencjał.

Barbara Graczyk
(Barbara Graczyk)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.