Facebook Google+ Twitter

Wiktor Janukowycz o sytuacji Ukraińców 17 września 1939 roku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-17 14:51

Lider ukraińskiej opozycji Wiktor Janukowycz powiedział, że 17 września 1939 roku spełniły się marzenia wielu Ukraińców. Tamtejsi nacjonaliści mają odmienne zdanie na ten temat.

Przewodniczący Partii Regionów, który zajmuje pierwsze miejsce w sondażach przed styczniowymi wyborami prezydenckimi, powiedział, że 17 września to wyjątkowa data w historii Ukrainy.

"70 lat temu zachodnie ziemie Ukrainy zjednoczyły się ze wschodnimi" - podkreślił, odwiedzając mogiłę ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki.

Tymczasem lider nacjonalistycznej partii Swoboda Oleh Tiahnybok nie ma wątpliwości, że "zjednoczenie", o którym mówi Wiktor Janukowycz, zakończyło się klęską i prześladowaniem Ukraińców przez radzieckie władze.

"Żadne opowieści o późniejszej industrializacji, budowie szkół i fabryk nie może uzasadniać tych bestialstw, których Kreml dopuszczał się na zachodniej Ukrainie" - powiedział lider nacjonalistów na konferencji w ukraińskiej stolicy.

We Lwowie ma się wieczorem odbyć rekonstrukcja wydarzeń sprzed 70 lat. Organizatorzy chcą pokazać żołnierzy radzieckich jako okupantów, którzy wtargnęli do miasta. Akcji nie patronuje żadna partia polityczna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.