Facebook Google+ Twitter

Wiktor Janukowycz oficjalnie urzędującym prezydentem Ukrainy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-25 08:21

Uroczystość zaprzysiężenia odbyła się w Radzie Najwyższej w Kijowie. Na początku przewodniczący parlamentu Wołodymyr Łytwyn odczytał listę najważniejszych gości zagranicznych. Zajęło to prawie 10 minut, bowiem na uroczystość przybyło ponad sto zagranicznych delegacji.

Wśród nich są prezydent Polski Lech Kaczyński, szefowa unijnej dyplomacji Cathrine Ashton i szef rosyjskiej Dumy Borys Gryzłow. Na sali nie było ani premier Julii Tymoszenko, ani ustępującego prezydenta Wiktora Juszczenki. Uroczystość zignorowała też część deputowanych ugrupowania szefowej rządu.

Następnie szef Centralnej Komisji Wyborczej przypomniał oficjalną decyzję tej instytucji, zgodnie z którą zwycięzcą wyborów prezydenckich został Wiktor Janukowycz. Później złożył on przysięgę prezydencką, wręczono mu też insygnia władzy prezydenckiej - buławę i srebrną pieczęć.
Wcześniej Wiktor Janukowycz wziął udział w uroczystej mszy świętej w Ławrze Pieczerskiej.

Celebrował ją metropolita Moskwy i Wszechrusi Cyryl, który pobłogosławił nowego prezydenta. W krótkim kazaniu podkreślił, że dwa bratnie narody - ukraiński i rosyjski - są związane wspólną tradycją. "Jest bardzo ważne, aby te dwie części jedynej świętej Rusi zawsze wiązała przyjaźń, pokój i współpraca" - podkreślił metropolita Cyryl.

Obecność przedstawiciela rosyjskiej cerkwi spotkała się z oburzeniem ukraińskich środowisk narodowych oraz reprezentantów innych wyznań.

Prezydent Lech Kaczyński i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski biorą udział w zaprzysiężeniu nowego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Obaj polscy politycy już wczoraj przylecieli do Kijowa rządowym samolotem. Na uroczystość zaprzysiężenia Wiktora Janukowycza do Kijowa przyjechało około stu zagranicznych delegacji. Lech Kaczyński jest jednym z 11 prezydentów, a Radosław Sikorski jednym z 15 ministrów spraw zagranicznych, którzy będą obecni na ceremonii. Obaj będą też uczestniczyć w specjalnym obiedzie wydanym na cześć zagranicznych gości przez Wiktora Janukowycza.

W planach wizyty znalazła się też 10-minutowa rozmowa Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Janukowycza. Polski prezydent spotka się także z prezydentami Macedonii i Litwy, a po południu będzie rozmawiał z ukraińską premier Julią Tymoszenko. Z kolei Radosław Sikorski ma w planach spotkania między innymi z zaproszonymi do Kijowa szefami dyplomacji.

Obaj polscy politycy przylecieli do Kijowa rządowym Tupolewem. W czasie lotu z Warszawy w salonce siedział jednak tylko Lech Kaczyński. Radosław Sikorski podróżował w innej części samolotu. Do ukraińskiej stolicy przyleciał także były premier Leszek Miller o którym nieoficjalnie wiadomo, że został zaproszony przez Wiktora Janukowycza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.