Facebook Google+ Twitter

Wiktor Juszczenko rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-07 11:34

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko rozpoczął dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Jego rozmowy w Warszawie będą prawdopodobnie dotyczyć bezpieczeństwa energetycznego naszych krajów, przygotowań do Euro 2012, zbliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO. Polska chciałaby widzieć Ukrainę w obu organizacjach na prawach pełnego członkostwa.

Dziś w Warszawie Wiktor Juszczenko spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz marszałkiem Sejmu. Po 13:00 na Wolskim Cmentarzu Prawosławnym odsłoni Krzyż Pamiątkowy Wielkiego Głodu na Ukrainie.

Jutro prezydent Ukrainy spotka się z przedstawicielami mniejszości ukraińskiej w Przemyślu. Złoży też wieniec na cmentarzu Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w Pikulicach. Jej dowódcą był Symon Petlura.

Ukraińska Republika Ludowa powstała w wyniku I wojny światowej. Jej żołnierze walczyli zarówno z Armią Czerwoną, Armią Białych i Wojskiem Polskim. Wobec zagrożenia Polski przez bolszewicką Rosję w 1920 roku doszło do podpisania między Piłsudskim a Petlurą umowy o wspólnej walce przeciw bolszewikom. Tak zwana "umowa warszawska" została jednak złamana: Polska podpisała zawieszenie broni z Rosją Radziecką. Osamotniona i pokonana armia ukraińska ewakuowała się do Polski, gdzie została internowana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.