Facebook Google+ Twitter

"Wilcze" i czerwone oczy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-12 07:29

Oczy są naszym doskonałym zwierciadłem. Z nich bowiem można wyczytać niemal wszystko. Radość i smutek, prawdę i kłamstwo, pobłażliwość i litość, współczucie i obojętność, szaleństwo, wrogość, zdradę, złość, nienawiść. I wiele innych dobrych i złych cech człowieka.

Przed kilku laty pojawiło się w polskiej polityce głośne powiedzenie o "wilczych oczach". Każdy uważny obserwator ujrzał je w telewizji u znanego polityka. Ów polityk pokazał publicznie po wielekroć takie oczy, w przypływie "strasznego" (groźnego) skupienia, podczas wygłaszania "strasznie" ważnych krytycznych lub kłamliwych słów, o swoich przeciwnikach. Chodząc z łatką "wilczych oczu", po jakimś czasie, próbował przykleić je swojemu koledze. Próbował, bezowocnie. Bo w życiu już tak dziwnie bywa, u niejednego pierdziela, iż szczodra Bozia, nie każdego tym samym darem obdziela.

Mówiąc poważnie, francuski dziewiętnastowieczny pisarz, Émile Zola, jako przedstawiciel naturalizmu, bezbłędnie zauważył, że "w polityce cała sztuka polega na tym, aby mieć dobre oczy i umieć wykorzystać ślepotę innych". Faktycznie to, jakie ma oczy polityk, według Émile Zoli, ma drugorzędne znaczenie. Mógł jednak być w błędzie, gdyż dobrze wiemy, jak doskonałym zwierciadłem są oczy. Z nich bowiem można wyczytać niemal wszystko. Radość i smutek, prawdę i kłamstwo, pobłażliwość i litość, współczucie i obojętność, szaleństwo, wrogość, zdradę, złość, nienawiść. I wiele innych dobrych i złych cech człowieka, a także zwierzęcia. Wspaniałym, niezastąpionym zwierciadłem uczuć i odczuć oraz wrażliwości, są oczy kobiety. Szkocki pisarz spirytysta (ten od Sherlocka Holmesa) Arthur Conan Doyle lubił mawiać: "Kobieta miewa w oczach błyski stokroć wymowniejsze od słów".

Internetowa "buntowniczka", nadzwyczaj szczera w miłosnych wyznaniach, jednym razem powiada: "Moje oczy są oczami wariata, kiedy spotykają się z Twoimi oczami". Innym razem zaś, pisze: "Nie pragnę niczego więcej niż zagubić się w Twoich oczach". Czasem próbuje malować poetyckie obrazy wyznań: "Po każdym spojrzeniu w niebo zostaje w oczach nieco błękitu". Oczy kobiety są jak lazur morskiej wody, jak błękit szerokiego nieba, jak tęcza po burzy. Marcin Urban próbuje określić je zgrabną fraszką: "Kiedy spojrzał w oczy, tak się zauroczył, że rozumu mało w głowie mu zostało." Natomiast Jan Izydor Sztaudynger, całując krakowiankę, powiedział potem z satyryczną szczerością: "Spuść, miła, powieki, Patrzą na nas wieki".
(Stanisław Cybruch)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rynek usług medycznych nadąża za twardymi regułami "być albo nie być" w biznesie. Dedykowałbym ten artykuł wrocławskim specjalistom od oczu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.