Facebook Google+ Twitter

"Wilczy Amulet", czyli o tym, jak zmarnować nawet najlepszy pomysł

Dobry przepis na literaturę: modny temat wilkołaków plus czasy średniowiecza w Polsce, Zakon Krzyżacki i romans... Niestety - to wszystko równa się "sposób na odmóżdżenie".

Jerzy Rzymowski w "Nowej Fantastyce" napisał, że "S.A. Swann osiągnął w swej powieści coś, czego trudno szukać w rodzimej literaturze fantastycznej. Pokazał fragment historii Polski bez martyrologicznego zadęcia i rozdrapywania ran. Uczynił z Prus krzyżackich atrakcyjne tło dla pasjonującej opowieści, łączącej motywy historyczne z grozą i romansem." Warto skonfrontować opinię Rzymowskiego z tym, co faktycznie Swann proponuje swoim czytelnikom w "Wilczym Amulecie".

"Wilczy amulet" został wydany przez wydawnictwo Prószyński i S-ka w serii "Prawdopodobnie najlepsze książki na świecie". Jest to kontynuacja "Wilczego miotu". Akcja tej powieści rozgrywa się w XII-wiecznych Prusach. Głównym motywem są wilkołaki, które w służbie Zakonowi Krzyżackiemu są tresowane, aby mordować na zawołanie. Wydarzenia w "Wilczym Amulecie" rozgrywają się sto lat później. Wilkołaki wybrały wolność, a tym samym rozgniewały swoich panów. Ich śladem ruszają wolfjegrzy.

Akcja powieści rozpoczyna się w 1353 roku, kiedy to poznajemy grupę wolfjegrów - to "grupa do zadań specjalnych" Zakonu Krzyżackiego. Są na tropie "czegoś", lecz sami nie wiedzą czego, wiedzą jedynie, że "to coś" zostawia po sobie bardzo widoczne ślady - porozrywane części ciała, smród krwi...W końcu i Krzyżacy natrafiają na spotkanie z "tym czymś", czego autor lub tłumacz nie zdecydował się nazwać w jakikolwiek inny sposób. "Tym czymś" okazuje się nienaturalnie dużych rozmiarów wilk, który atakuje grupę. Część uczestników zdarzenia rozstała rozerwana na strzępy, część zaś poważnie ranna. Dlatego też zmuszeni są do otrzymania pomocy od swoich wrogów - Mazowszan.

Początkowo więc akcja zapowiada się ciekawie, ale potem czytelnik poznaje Marię. Jest to główna bohaterka powieści. Nosi krucyfiks na srebrnym łańcuszku, który ma ją chronić przed złem. Nie jest to dla niej istotna kwestia, która zajmowałaby zbytnio jej rozum, ważniejszy jest dla niej brak powodzenia u mężczyzn. Oczywiście, szybko było jej dane dowiedzieć się, czym
jest amulet. Za namową Dariena - ostatniego przedstawiciela gatunku wilkołaków - decyduje się po krótkim czasie go ściągnąć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Doskonała recenzja! 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.