Facebook Google+ Twitter

"Wilk" Daniela Alfredsona w polskich kinach od 25 listopada

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-24 14:06

Już 25 listopada w kinach "Wilk" - film stworzony przez plejadę skandynawskich sław. Film wyreżyserował Daniel Alfredson, znany z ekranizacji "Millenium cz.1 i cz.2", w główną rolę wcielił się Peter Stormare.

 / Fot. Materiały prasoweNa dalekiej północy dochodzi do dramatycznych wydarzeń. Hodowcy reniferów, stając w obronie swojego stada, zabijają znajdującego się pod ścisłą ochroną wilka. Za swój czyn trafiają przed sąd.

Klemens (Peter Stormare) i jego siostrzeniec Nejla mieszkają na pograniczu Norwegii i Szwecji, gdzie zajmują się hodowlą reniferów. Pewnego dnia ich stado zostaje zaatakowane przez wilka, który w Szwecji znajduje się pod ścisłą ochroną.
Klemens i Nejla zabijają go. Od tej chwili ich spokojne życie zmienia się w walkę o przetrwanie. Proces sądowy, mający doprowadzić do skazania winnego staje się polem, na którym rozgrywa się walka różnych interesów i uwidaczniają się konflikty pomiędzy członkami lokalnej społeczności, co nie pozostaje bez wpływu na relacje pomiędzy najbliższymi Klemensa. Tradycja skonfrontowana zostaje z nowoczesnością, decydując o przyszłości Nilsa.

Peter Stormare ponownie udowodnił kunszt aktorki, pokazując że doskonale odnajduje się nie tylko w rolach psychopatycznych morderców i wariatów. Za rolę w filmie „Wilk” Szwedzki Instytut Filmowy nominował go do nagrody Złotego Żuka, najważniejszej dla aktora nagrody szwedzkiej.


Film wyreżyserował Daniel Alfredson, znany z ekranizacji "Millenium cz.1 i cz.2", w główną rolę wcielił się Peter Stormare aktor, który w trakcie swojej kariery współpracował z braćmi Coen (Fargo), Larsem von Trierem ( "Tańcząc w ciemnościach" ) czy Terry Gilliamem ( "Parnassus", "Nieustraszeni bracia Grimm"). Zdjęcia zrobił operator Jörgen Persson, autor zdjęć m.in. do takich filmów jak "Wiarołomni" Liv Ulman. Scenariusz napisała Kerstin Ekman, autorka powieści "Dzwon śmierci".Daniel Alfredson ("Millennium I & II") to jeden z najważniejszych szwedzkich reżyserów. Urodził się w 1959 roku i zaczął pracę w przemyśle filmowym zaraz po zakończeniu edukacji. Pracował m.in. jako aktor, rekwizytor, scenograf, kierownik obsady, kierownik planu. W 1990 roku nakręcił pierwszy film dla szwedzkiej telewizji, odcinek serialu "Kvällspressen", wg scenariusza Jana Guillou. Następnie wyreżyserował kilka dreszczowców, m.in. "Mannen på Balkongen", w ramach cyklu filmów opartych na powieściach duetu Sjöwall/Wahlöö. Do tego filmu napisał scenariusz, za który dostał nominację do nagrody Guldbagge (Złoty Żuk) przyznawanej przez Szwedzki Instytut Filmowy. Był to także jego pierwszy film nakręcony we współpracy z polskim operatorem Piotrem Mokrosińskim. Za kolejny, Tik Tak (Tic Tac), Alfredson otrzymał Złotego Żuka dla Najlepszego Reżysera.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.