Facebook Google+ Twitter

Wilki z Jaty

„Jest tu wilk w okolicy; mam go w podejrzeniu, że zamyśla o czemś brzydkiem”- przestrzegał Adam Mickiewicz w bajce „Koza, kózka i wilk”. Wilki żyją w Jacie – utrzymuje znany przyrodnik Piotr Szewczyk. -Ostatnio zobaczyliśmy dorodnego samca.

 / Fot. Archiwum Romana KorlagiDorosły wilk pojawił się w rezerwacie, co zarejestrowała wideopułapka zainstalowana przez Piotra Szewczyka i Romana Korlagę.

Trzytygodniowy wysiłek nagrodzony został minutowym filmem z basiorem w roli głównej.(youtube.com/watch?v=749NkV73eqc&feature=share)...

Drapieżnik ostrożnie podchodzi do przeszkody - obserwujemy jego zachowanie na planie filmowym- obwąchuje. Ucieka. Wraca… Koniec nagrania.

- To samotny wędrowiec? - zapytałem pana Piotra.

 / Fot. Jerzy Kirzyński- Różne są opinie na ten temat. Uważam, że te piękne i niezwykle inteligentne zwierzęta są w Jacie - mówi z radością Piotr Szewczyk. – Pewnie mamy watahę na naszym terenie. Jeszcze nie zrobiłem im zdjęcia, ale Romek sfotografował wilka.

- Piotr ma w swoich bogatych zbiorach wspaniałe ujęcia ptaków, ssaków, pejzaży - rewanżuje się koledze, Roman Korlaga,  / Fot. Jerzy Kirzyńskiczłonek ZPFP od 2013 roku . - Cieszę się, że czterokrotnie spotkałem w leśnych ostępach wilka. Za każdym razem przypominałem sobie wierszyk Jana Brzechwy: „Gdyby nie był na obrazku, zaraz by cię zjadł głuptasku…”.

 / Fot. Archiwum Romana KorlagiPrzypomnijmy, że leśny rezerwat przyrody Jata zajmuje ponad 1100 hektarów terenu w gminie Łuków, 337 ha to rezerwat ścisły.

Gniazdują żurawie, bociany czarne, czaple, orliki krzykliwe, jastrzębie, krogulce, myszołowy, sowy, słonki itp. Tu bezpieczną  / Fot. Archiwum Romana Korlagiostoję mają łosie, jelenie sarny, dziki, zające.

 / Fot. Archiwum Romana KorlagiSzacuje się, że w naszym kraju żyje około 1000 wilków, najwięcej w Bieszczadach. W Polsce wilk należy do gatunków ściśle chronionych, co oznacza, że nie wolno na niego polować. Jest to prawnie zabronione.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przeczytałem z przyjemnością bo otarlem się o łukowskie lasy wielokrotnie choć do tego wspanialego rezerwatu opisanego w artykule nie dotarłem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy tekst!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.