Facebook Google+ Twitter

William Napier o Attyli - lektura obowiązkowa

Kiedy przeczytałem trzecią część trylogii Napiera o Attyli wydawało mi się, że zastosowana przez autora konstrukcja pozwala na przeczytanie jej bez konieczności sięgania do poprzednich. Myliłem się.

 / Fot. wydawnictwo vesperJeśli miałbym streścić jednym tylko zdaniem całą trylogię Napiera to powiedziałbym, że jest to książka o zemście, upadku niegdyś silnego państwa i o bezwzględności.

Tytułowy Attyla, przyszły "bicz boży", dorasta jako zakładnik w Rzymie. Jego obecność ma zagwarantować sojuszniczą lojalność Hunów. Dorastając widzi jakby dwa Rzymy - jeden to Rzym ludzi prawych, dzielnych i uczciwych, ludzi,  / Fot. wydawnictwo vesperktórych się szanuje i których gniewu się obawia, drugi to Rzym ludzi podłych, tchórzliwych i podstępnych, ludzi okrutnych, ludzi, przed którymi czuje się lęk, nienawidzi się ich i pogardza się nimi. Te dwa jakże różne Rzymy walczą ze sobą i nietrudno zgadnąć, że wygrywa ten drugi, ten, który w konsekwencji musi upaść. Attyla ucieka więc do swego ludu, jednak tam popełnia przestępstwo, traci więc swój lud i oparcie w nim. Kara jest bowiem sroga - czterdzieści lat wygnania. Czterdzieści lat, w czasie których można postradać życie, można stoczyć się lub zdobyć wiedzę, która pozwoli stworzyć wielką siłę, okrutną, zdyscyplinowaną i świetnie wyćwiczoną armię. Armię, która pozwoli dokonać pomsty nad zwycięskim, okrutnym i tchórzliwym Rzymie.

Jako wódz, Attyla jest człowiekiem silnej ręki. Od razu wprowadza drakońską sprawiedliwość. Życie każdego poddanego podporządkowane jest państwu. Kobiety mają rodzić dzieci- przyszłych wojowników. Mężczyźni mają spełniać się na polu bitwy. Tak oto ma narodzić się silne państwo, państwo nie tolerujące polityki układów, ustępstw czy negocjacji. Liczy się tylko siła. Słabi i uznani za obcych mają wyginąć, podobnie jak znienawidzeni wrogowie.

Czym jest więc trylogia Napiera? To zbeletryzowany, uniwersalny opis tworzenia iście totalitarnego społeczeństwa. To groźne dla nas memento, Attyla bowiem odszedł, ale jego idee nadal są w naszym współczesnym świecie żywe

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

dziękuję za uznanie

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ciekawa pozycja. Myślę, że po zachęcającej recenzji przeczytam chociażby pierwszy tom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamie,
Lubię Pańskie recenzje. Przygotowuję listę książek do kupienia na październikowych Targach Książki w Krakowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.