Facebook Google+ Twitter

Wilno: Łukaszenko na litewsko-białoruskim forum gospodarczym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-15 11:45

Wizyta prezydenta Białorusi w Wilnie budzi żywą dyskusję na Litwie. Aleksander Łukaszenko przyjedzie do Wilna na litewsko-białoruskie forum gospodarcze.

Minister spraw zagranicznych Litwy Vigaudas Uszackas zapewnia, że jego kraj i Białoruś więcej łączy niż dzieli. Komentatorzy także podkreślają, że z punktu widzenia interesów ekonomicznych Litwy, wizyta Łukaszenki może się okazać pożyteczna. Białoruś to bowiem 10 milionów potencjalnych konsumentów. Dla Litwy istotne są też wpływy z tranzytu białoruskich towarów przez port w Kłajpedzie.

"Z punktu widzenia politycznego, wizyta Łukaszenki może być szkodliwa" - uważa z kolei poseł z komitetu spraw zagranicznych Egidijus Vareikis. Parlamentarzysta jest zdania, że błędem było zapraszać Łukaszenkę do Wilna.

W przededniu wizyty Łukaszenki z przedstawicielami opozycji białoruskiej spotkał się premier Litwy Andrius Kubilius. Jeden z przeciwników prezydenta Białorusi Aleksander Kazulin przestrzegał, że zaproszenie Łukaszenki na Litwę legitymizuje władzę dyktatora. Niedawna audiencja Łukaszenki u papieża czy protokolarne spotkanie z premierem Włoch Silvio Berlusconim nie może być - jego zdaniem - traktowane jak wizyta w Europie. "Prawdziwa wizyta w Europie zaczyna się od Wilna" - dodał Kazulin.

Sam Łukaszenko w wywiadzie dla litewskiej telewizji podkreślił oficjalny charakter wizyty i osobiście podziękował prezydent Dalii Grybauskaie za to zaproszenie. Ostatni raz do spotkania prezydentów Litwy i Białorusi doszło w 1998 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.