Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20636 miejsce

Wilno. Oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama"

Operacja "Ostra Brama" to kryptonim działań bojowych wileńskiej AK nakierowanej na wyzwolenie miasta spod okupacji niemieckiej realizowanych w ramach akcji "Burza". Wczoraj na Rossie zainaugurowano obchody 70. rocznicy tej akcji.

Wileńska uroczystość na Rossie. / Fot. Ewelina Mokrzecka / zrzut ekranu http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/armia-krajowa-jest-perla-w-historii-narodu-polskiego-obchody-70-rocznicy-operacji-osW niedzielę, 6 lipca, na Rossie w Wilnie zainaugurowano obchody 70. rocznicy operacji "Ostra Brama". W uroczystości obok Polonii Litewskiej wzięli udział m.in.: dr Jan Stanisław Ciechanowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych; prof. dr hab. Krzysztof Andrzej Kunerta, sekretarz Ochrony Rady Pamięci Walk i Męczeństwa; Stanisław Cygnarowski, konsul generalny RP na Litwie; prezes ZPL Michał Mackiewicz; minister energetyki RL, Jarosław Niewierowicz; poseł na Sejm RP Leszek Dobrzyński; honorowy prezes Stowarzyszenia Łagierników Armii Krajowej; prezes Okręgu Wileńskiego AK, Włodzimierz Mikuć; delegaci Towarzystwa Miłośników Wilna, Stowarzyszenia Polskich Kombatantów na Litwie, Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, Stowarzyszenia Armii Krajowej na Białorusi, harcerze i młodzież szkolna.

Czytaj także: Wywiad z Prezesem Okręgu Wileńskiego AK

Dzisiaj, poniedziałek 7 lipca, zostaną złożone kwiaty w innych miejscach upamiętniających bohaterska walkę polskiej partyzantki o Wilno: w Boguszach, w Skorbucianach, w Krawczunach, w Zułowie, na Kalwarii Wileńskiej. Wieczorem odbędzie się Msza święta za żołnierzy AK.

13 lipca na godzinę 15:00 zaplanowano Mszę św. i oddanie hołdu żołnierzom AK przy pomniku w Krawczunach. Uroczystość tradycyjnie zorganizuje wileński oddział Związku Polaków na Litwie.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W realizacji swojej misji negowania przejawów polskiego patriotyzmu nie zauważył Pan, że Operacja "Ostra Brama" zakończyła się sukcesem i nad Wilnem powiewała biało-czerwona flaga. Dopiero gdy żołnierze AK zaufali pańskim faworytom zaczęli ginąć jak muchy od kul chwalonych przez pana sołdatów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to stało się, jak tu zginął ten i tamten też, jak tamtych wzięli znienacka i wywieźli na Sybir, a tam ta ich śmierć z głodu i chłodu to bardzo romantyczna była i nam siłę dała, że nas tu teraz taka już tylko garstka jest, a Najjaśniejsza Panienka nam hetmanka. bo do niej niezadługo wszyscy pójdziemy...

Z całym szacunkiem dla żołnierzy Armii Krajowej (z wyjątkiem paru kanalii, którzy tam się zdarzyli na zasadzie czarnych owiec w najlepszej rodzinie) i ich pamięci warto byłoby pomyśleć nad datami rocznicowych obchodów. Może by tak data jakiegoś choćby nie największego zwycięstwa zamiast klęski i katowni? Może by tak jakieś inne gwoździe programu prócz smętarza i dzwonienia na mszę? Bo tak jak to się odbywa wcale mnie nie dziwi, że nacjonaliści litewscy też tylko odfajkowali sprawę, wysyłając jeden samochód osobowy i napisy od kury co to pazurem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.