Facebook Google+ Twitter

Wilno. Przewodnik biograficzny Tomasa Venclovy–kulturowa panorama

PIW wypełnił piękne zadanie, dając polskiemu czytelnikowi przekład litewskiego przewodnika biograficznego po niezwykłym pod względem kulturowym mieście. Autorem publikacji o Wilnie jest litewski intelektualista Tomas Venclova.

Tomas Venclova, Wilno. Przewodnik biograficzny, przełożyła Beata Piasecka, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2013 / Fot. Okładka książki Wilno jest ukochanym miastem poety Tomasa Venclovy. Niedawno - 13 czerwca 2013 roku dołączył do ścisłego grona honorowych obywateli tego miasta. Wyróżnienie to otrzymał za szczególne pisarskie upodobanie do utrwalania pulsującego życia grodu nad Wilią. Autor wydał już bedekery Wilno. Przewodnik (2001), Wilno i Troki. Przewodnik (2002) oraz eseje Opisać Wilno (2006). Publikacja Wilno. Przewodnik biograficzny jest kontynuacją tamtych prac, chociaż stanowi samodzielną książkę, którą określić można kulturową panoramą Wilna. Prezentuje w niej autor w chronologicznym układzie od średniowiecza poczynając, a na progu XXI wieku kończąc, sylwetki osób, które kształtowały historię miasta.

Venclova przyznaje wielokrotnie, że łączy litewski patriotyzm z polonofilią, wyraża zachwyt polską kulturą, uznanie Czesław Miłosz, Tomas Venclova, Dialogi o Wilnie / Fot. Okładka książki wobec polskiej historii litewskich ziem. Swój encyklopedyczny rejestr postaci związanych z Wilnem dedykuje Czesławowi Miłoszowi, uznawanemu za głównego poetę Wilna w wieku dwudziestym, początkowo dystansującego się od nuty sentymentalnej, ale ostatecznie ulegającemu nostalgii i odnajdującemu stałą więź z rodzinnym miastem pomimo emigracyjnego zakorzenienia. Z Miłoszem łączy Venclovę podobna biografia – wyemigrował do USA, podąża ścieżką intelektualną - jest profesorem slawistyki Uniwersytetu Yale, poetą, tłumaczem, krytykiem, eseistą, publicystą.

Po klasycznym co do formy bedekerze, poświęconym ulicom i obiektom miasta, przyszedł czas na zaprezentowanie ludzkiego oblicza Wilna, czyli plejady osób, które wywarły piętno na obrazie miasta. W poprzednim przewodniku, jaki Venclova jest skłonny nazywać tomem pierwszym, znalazł się zarys historyczny Wilna od czasów najdawniejszych, aż do uzyskania przez Litwę członkostwa w NATO i Unii Europejskiej. Można uznać tom drugi za rozwinięcie tych zagadnień, w poprzednim z konieczności potraktowanych skrótowo. Z haseł encyklopedycznych wyłaniają się tutaj szczegółowe fakty z życia miasta, a ujęcie chronologiczne ułatwia orientację w poszczególnych okresach historycznych, oznaczonych jako najważniejsze etapy jego rozwoju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Obiektywizm jest zachowany. Autor przywołuje opinie historyków polskich i litewskich, zatem różne opinie, np. o Jagielle: "Polscy historycy niebezpodstawnie uważają Jagiełłę za jednego z najwybitniejszych władców swego kraju", podczas gdy Litwini "demonizowali" tę postać, "nazywając "zdrajcą i prekursorem polonizacji", co też sie zmienia - "litewscy historycy przyznają, że Jagiełło [...] położył wielkie zasługi także dla Litwy". Skrajność ocen rzeczywiście stawia wielkie wymagania tym, którzy pragną zachować bezstronność...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Litewski punkt widzenia na historię Wilna to faktycznie ciekawa kwestia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekaw jestem tej bezstronności autora...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda. Ważne tez, by były to książki dobrze opracowane, a ten przewodnik jak można sądzić z recenzji spełnia to kryterium.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wilno to miasto, które przyciąga tłumy Polaków, ale większość z nich nie zna historii miasta. Takich publikacji nam potrzeba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zainteresował mnie ten przewodnik. Dziękuję i pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.