Facebook Google+ Twitter

Wilno: Rozpoczynają się obchody 1000-lecia Litwy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-06 11:50

W oddalonym zaledwie o 160 kilometrów Mińsku rocznica nie jest tak hucznie obchodzona, ale jak twierdzą historycy - Białorusini by świętować, mają takie same powody, jak Litwini. To właśnie na terenach dzisiejszej Białorusi znajdowało się centrum Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Białorusini nie zapominają o swoich związkach z Wielkim Księstwem Litewskim i chętnie przyznają się do wielowiekowej spuścizny. Urodzony w Nowogródku Adam Mickiewicz traktowany jest na Białorusi jak narodowy poeta, a według interpretacji białoruskich historyków Królowi Polski Władysławowi Jagielle w bitwie pod Grunwaldem pomagali Białorusini. Tego typu stwierdzenia nie powinny dziwić Polaków jeśli przyjmiemy, że większość ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego zwanego potocznie Litwą to właśnie dzisiejsza Białoruś.

Na uroczyste obchody 1000-lecia Litwy do Wilna zostały zaproszone rodziny królewskie oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych państw, w tym prezydent Lech Kaczyński. Litwini nie zaprosili jednak prezydenta Łukaszenki. Według niezależnych komentatorów - białoruski prezydent nie jest mile widzianym gościem na europejskich salonach. Białoruś będzie reprezentował premier Siarhiej Sidorski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.