Facebook Google+ Twitter

Wilno zaprasza do wspólnego budowania pomnika

Każdy może mieć swoją tablicę pamiątkową w powstającej w Wilnie rzeźbie o nazwie Droga Wolności. Cena imiennej cegiełki wynosi około 35 złotych.

Droga Bałtycka łącząca Litwę, Łotwę i Estonię. / Fot. www.wikipedia.orgPonad 20 lat temu mieszkańcy trzech nadbałtyckich państw: Litwy, Łotwy i Estonii wzięli udział w akcji o nazwie Droga Bałtycka, zwanej też Bałtyckim Łańcuchem. Ponad 2 miliony obywateli tych państw 23 sierpnia 1989 roku chwyciło się za ręce, tworząc w ten sposób żywy łańcuch o długości 600 km. Trafił do Księgi Rekordów Giunnessa jako najdłuższy żywy łańcuch. Nie o rekord jednak chodziło. Droga Bałtycka była protestem przeciwko ówczesnej sytuacji republik nadbałtyckich wchodzących w skład Związku Radzieckiego. Akcja zbiegła się również z 50. rocznicą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, mówiącego o podziale sfer wpływów w Europie. Dwa lata później Litwa, Łotwa i Estonia były już niepodległe.

Cegiełka na rzecz wolności


W tym roku Litwa świętuje 20. rocznicę wolności. Upamiętnieniem wydarzeń sprzed dwóch dekad ma być rzeźba autorstwa Tadasa Gutauskasa nazywana Drogą Wolności, która stanie w centrum Wilna. Będzie przedstawiała ludzi trzymających się za ręce. Najważniejszym jej elementem są cegły z imionami i nazwiskami. Na stronie internetowej www.laisveskelias.lt, a także na poczcie na Litwie można do dnia 1 Projekt rzeźby. / Fot. Materiały organizatora, www.lasveskelias.ltwrześnia kupić taką cegiełkę. Cegiełka osobista (z imieniem i nazwiskiem) kosztuje ok. 30 złotych, rodzinna (z danymi kilku członków rodziny) 55. Dotychczas z takiej możliwości skorzystało ponad 19 tysięcy osób z 31 państw świata.

Budowa rzeźby jest już na półmetku. 23 sierpnia, w rocznicę Drogi Bałtyckiej, obecni i dawni przywódcy Litwy, Łotwy i Estonii uczestniczyli w tworzeniu Drogi Wolności. Wmurowali cegiełki z flagami swoich państw. Tę z flagą litewską wmurowała prezdynet Litwy Dalia Grybauskaitė. Oficjalne odsłonięcie rzeźby planowane jest na jesień.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 31.08.2010 19:28

Dziękuję, Ewo - lub "Pani Ewo" - wybór formy nie leży w mojej gestii...

Dostrzegam w tym śmieszność - nie Litwinów, o nie! Litewskich organów władzy...

Kompleksy z korzeniami w historii pośledniej roli w unii? Przecież była głównie personalna, jeśli odrzucimy okres przedwojenny...

Nie przesądzam - zastanawiam się...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamie, tłumaczę w wielkim skrócie: Polacy zamieszkujący Litwę od pokoleń mają w litewskim paszportach zapisane swoje dane alfabetem litewskim, w którym nie ma takich liter jak ł, ą, ę, ś czy ć. Z tego powodu ktoś, kto nazywa się Pietkiewicz może w paszporcie widnieć jako Petkevic(ius), a Kądzielewski np. jako Kondelevski(s). Ustawa o zapisie polskich nazwisk jest przez Sejm Litwy notorycznie odrzucana. Temat zapisu polskich nazwisk wraca przy wszystkich ważniejszych polsko-litewskich spotkaniach politycznych - i tak od wielu lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.08.2010 18:03

5*

Ciekawe. Szkoda, ze zakończono sprzedaż cegiełek.

Ewo, Adamie: wybaczcie mi ignorancję, ale o sytuacji na Litwie wiem tyle, ile o budowie geologicznej Rowu Mariańskiego...

Nie rozumiem słów dotyczących paszportu i litewskiej wersji polskich nazwisk...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, pomnik będzie na stałe. Od jesieni będzie można go obejrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda. :(

Mam nadzieję, że wielu rodaków skorzystało z możliwości zapisania się w krajobrazie litewskim. Ten pomnik będzie tam na stałe?

Co do paszportu to wiem i mnie to oburza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamie, sprawdziłam - niestety dziś z powodu dużej ilości zgłoszeń, przedwcześnie zakończono sprzedawanie cegiełek. W sumie będzie ich 20 700. Co do nazwiska, myślę, że byłaby możliwość zapisania go polkimi literami. Gorzej jest z zapisem w paszporcie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS A moje nazwisko będę mógł zapisać Adam Lutostański czy szowiniści nowolitewscy zmuszą mnie do zapisania tak: Adamas Lutostanskis (albo co gorsze Lutostanskas)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo chciałbym tam mieć swoją tabliczkę. To wg mnie dokonały sposób na zadbanie o polski pierwiastek Wilna i jego umocnienie tam. Polska społeczność tego miasta powinna mocno wejść w tę akcję.

Jak ja Warszawiak mogę dostać i umieścić tam swoją tabliczkę? Bardzo by mi zależało. Ktoś pomoże?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę się śpieszyć - liczba cegiełek nie jest nieograniczona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.