Wimbledon: mecz wszech czasów!

Nieprawdopodobny i niesamowity. To przymiotniki najlepiej opisujące spotkanie I rundy wimbledońskiej imprezy. Mecz Nicolasa Mahut z Johnem Isnerem trwał łącznie 10 godzin. Został przerwany z powodu zapadającego zmroku.

Nicolas Mahut / Fot. PAP/EPA/NEIL MUNNSBrak słów, by opisać to co działo się w trzecim dniu londyńskiego turnieju na korcie nr 18. Batalia stoczona przez Francuza i Amerykanina już zapisała się na kartach historii jako najdłuższy pojedynek "białego sportu". I choć fakt, że tenisowy bój trwał blisko 10 godzin wydaje się nieprawdopodobny, jest jak najbardziej prawdziwy.

W środę zawodnicy wyszli na kort, by rozegrać "jedynie" piątego seta. Seta, który trwał 6 godzin i 56 minut, a co najważniejsze - wciąż się nie zakończył. Dokończenie rywalizacji nastąpi w czwartek. Aktualny stan meczu Nicolas Mahut - John Isner 4:6, 6:3, 7:6 (7), 6:7 (3), 59:59.

Mecz pod każdym względem był nadzwyczajny. Podczas pojedynku zawodnicy łącznie zaserwowali 192 asy (98 Isner, 94 Mahut). Tym samym Amerykanin pobił nowy rekord posłanych asów serwisowych w ciągu jednego meczu. Do tej pory najlepszy wynik należał do Chorwata Ivo Karlovica (78 asów podczas meczu Pucharu Davisa przeciwko Radkowi Stepankowi).

W dotychczasowej historii tenisa ziemnego najdłuższym spotkaniem w turnieju wielkoszlemowym był pojedynek Fabrice'a Santoro z Arnaudem Clementem, który zakończył się po 6 godzinach i 33 minutach, wygraną mieszkającego w Genewie Francuza (6:4, 6:3, 6:7 (5), 3:6, 16:14).

Nie mniej emocji dostarczyło spotkanie Borisa Beckera z Joe McEnroe w amerykańskim Hartford w 1987roku. Wówczas w ramach Pucharu Davisa Niemiec zwyciężył 4:6, 15:13, 8:10, 6:2, 6:2 w 6 godzin i 39 minut (nie rozgrywano tie- breaków).

"Sport jest piękny, bo nieprzewidywalny" - tak mówił przed walką z Witalijem Kliczką Albert Sosnowski. Dodamy tylko, że w tenisie zwycięzca może być tylko jeden. Zatem spotkanie Mahut- Isner najprawdopodobniej w czwartek będzie mieć swój finał. Ale już teraz zawodnikom należą się wielkie pokłony za pokaz nadzwyczajnej wytrzymałości fizycznej. Dokończenie pojedynku zaplanowano na godzinę 16.30.