64244 miejsce

Wimbledon: Porażka Łukasza Kubota w czwartej rundzie

Pomimo prowadzenia 2:0 w setach, Polakowi nie udało się awansować do ćwierćfinału turnieju wimbledońskiego, rozgrywanego na trawiastych kortach w Londynie. Polak w pięciu setach uległ Hiszpanowi Feliciano Lopezowi.

Łukasz Kubot przegrał z Lopezem. / Fot. PAP/EPA/KERIM OKTENMecz był rozgrywany w poniedziałek, na korcie numer trzy. Ci dwaj zawodnicy spotkali się wcześniej tylko raz, w na korcie ziemnym w Madrycie w 2010 roku, wtedy lepszy był Hiszpan, pokonując Polaka w dwóch setach. Lopez był też dwa razy w ćwierćfinale Wimbledonu, przegrywając w tej fazie turnieju z Lleytonem Hewittem i Maratem Safinem.

Kubot przełamał Hiszpana już na początku seta i nie oddał przewagi do końca, kończąc tę pierwszą partię dwoma wolejami i asem. Polak biegał do siatki przy każdej okazji, starał się skracać wymiany i wywierać na Hiszpanie presję.

W drugim secie Hiszpan znalazł dobry rytm serwisu, obydwaj zawodnicy gładko wygrywali swoje podania. Przy stanie po cztery precyzyjny return z forhendu dał Polakowi szansę na przełamanie, następny- jej wykorzystanie. Polak mógł zakończyć tę partię własnym podaniem, ale Hiszpan przycisnął nieco bardziej Polaka, odrobił stratę i wyrównał stan seta. Tiebreak także był wyrównany, jako pierwszy piłkę setową miał Polak przy podaniu Lopeza, którą wykorzystał zagrywając doskonały return z bekhendu i wygrywający forhend.

Kubot: Przegrałem najważniejszy mecz w życiu

Na początku trzeciego seta Lopez od razu miał trzy szanse na przełamanie, ale Polak nie stracił zimnej głowy i obronił swoje podanie. Potem obydwaj w miarę pewnie wygrywali swoje serwisy i o losach tego seta decydował tiebreak. Kubot prowadził 3:1, ale Hiszpan odrobił stratę i wyszedł na prowadzenie 5:4. Chwilę potem Lopez popełnił podwójny błąd serwisowy, dając piłkę meczową Polakowi, ten jednak nie wykorzystał okazji. Następna szansa pojawiła się po forhendzie Lopeza wyrzuconym w aut, także nie wykorzystana przez Polaka. Chwilę potem to Lopez miał piłkę setową, przy której wolej Polaka nieco rozminął się z kortem.