Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8045 miejsce

Windows 8 kontra Windows 7. Który system jest lepszy?

Przeprowadzone ostatnio testy porównawcze wydajności systemów Windows 7 i Windows 8 beta wskazują, że nowa wersja w niektórych przypadkach jest zdecydowanie szybsza od poprzednika. Można się spodziewać, że wersja finalna będzie miała jeszcze większą przewagę nad siódemką.

Sonda

Który Windows jest najlepszy?

Jak podaje PC World testy systemów przeprowadzono na tym samym sprzęcie. Wyposażenie stanowił procesor Core i5-2500K taktowany 3,3-gigahercowym zegarem, 8 gigabajtów pamięci DDR3 (1333MHz), 1-terabajtowy dysk twardy oraz kartę graficzną GeForce GTX 560 Ti.

Windows w wersji 8 beta już w trakcie uruchamiania jest zdecydowanie szybszy od siódemki. Startuje w czasie 36,8 sekundy, gdy Windows 7 potrzebuje 56,2 sekundy. Czas liczono od momentu włączenia komputera do chwili, gdy użytkownik odpali plik ze wskazanego folderu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że Windows 8 domyślnie najpierw startuje do interfejsu Metro, gdzie po drodze ładuje interfejs desktopowy i następnie otwiera zadany plik, to różnica pomiędzy systemami jest spora.

Test wykazał, że sam start do gotowego do pracy interfejsu Metro trwał zaledwie 23,91 sekundy. Natomiast następny test w programie WorldBench 7 uwidocznił, że Windows 8 jest o 14 proc. bardziej wydajny. Program ponadto wykazał, że w trakcie normalnej pracy ósemka jest szybsza o 5 proc. od wersji siedem.

Podobną przewagę na rzecz Windows 8 wykazał program, który mierzy prędkość renderowania dynamicznych treści w sieci, takich jak np. JavaScript czy HTML 5. Okazało się, że przeglądarka IE działa zdecydowanie szybciej pod nowym systemem.

Windows 7 jednak nie wszędzie okazał się słabszy od następcy. Wersja beta okazała się słabsza w teście, który mierzył prędkość kodowania dźwięku, filmów oraz edytowania grafiki. Tutaj kodowanie dźwięku w Windows 7 trwało prawie 2 sekundy szybciej. W trakcie prac z wideo siódemka odnotowała czas 141 sekund, gdzie wersja beta potrzebowała 154,7 sek. Edytowanie obrazka również zakończyło się nieznacznym zwycięstwem siódemki - 167,1 do 170, 3 wersji osiem. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że sterowniki do wersji Windows 8 beta nie zostały jeszcze zaktualizowane i stąd mogą wynikać różnice.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Mihell
  • Mihell
  • 14.08.2012 13:31

Do Andre.
Mi Photoshop CS6 x64 ze zdjęciem ok 2MB włącza się w ok 2-5 sek.
Ile to miałeś 1 dzień?
Ja używam ostatniej wersji 8emik w wersji x64 bit od miesiąca i jest bardzo dobrze.
Sterowniki wszystkie same się zainstalowały.
Dodałem jedynie odpowiednie do radka HD 6990 tak dla pewności.
Uruchamia się bardzo szybko w porównaniu do Vista x64.
Jeśli ktoś ma Windows 7 to może nie ma potrzeby przesiadki ale z Visty przejdę na pewno.
Wygoda jest taka sama jak w XP Vista I 7
To że nie ma startu nic nie znaczy. Kafelki są same w sobie są startem.
Ludzie jeśli moja kobieta śmiga w tym jakby w niczym innym nigdy nie robiła ( a razem pracowaliśmy kilka lat na Vista ) to znaczy, że macie jakieś problemy z przyswajaniem nowości.
Mam 31 i lat nie widzę problemu aby start zniknął raz na zawsze.
Wielu z was to użytkownicy chodzący do szkoły, na studia.
Jesteście na pewno bardzie na czasie ode mnie a narzekacie jak stare baby.
Jeśli Windows 8 choć trochę będzie lepszy od poprzednich wersji ( obsługa SSD, wielowątkowości itp. ) to na pewno jest wart uwagi.
Jeśli głupi brak startu wg. was go dyskwalifikuje to wasze wymagania są posrane i nierealne.
I tak większość z was będzie skąpiła żeby go kupić nawet jakby kosztował 150zł.
Nie ma nic za darmo

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andre
  • Andre
  • 13.08.2012 11:55

Sprawdziłem osobiście i ósemki NIE POLECAM. Testy testami, a najważniejsza jest wygoda użytkowania. A ta, niestety, w ósemce jest do bani. Poza tym, nie widzę też by szybciej się uruchamiał, czy zamykał - jest wręcz przeciwnie. A Photoshop cs3 zamyka się ok. 30s, mogę sobie w tym czasie kawę zaparzyć.
To będzie spektakularna klapa; nie sądzę by wersja finalna aż tak bardzo odbiegała od "consumer preview".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Drobniewski
  • Roman Drobniewski
  • 18.07.2012 16:17

Krótko i zwięźle Zostaję przy Windows 7

dlaczego bo Windows 8 jest za bardzo wolny na takim nowym kompie . ja nie patrzę na stoper tylko z wzroku ze najszybciej się włącza tylko Windows 7 .

Sorry ale skończyłem użytkowaniem Windows XP :2008 r. w komputerze rozsypał się Windows XP .a jak ma ktoś w domu Windows 7 to 3 lata się nie psuł . i dbam ten system bardzo jak ktoś dba o najlepiej Windows 7 nigdy nie zawiedzie mówię wam kto ma Windows 7 niech zostaję do 2020 roku . Ja wtym roku najlepiej zbieram kasę na Netbooka z Windows 7 Home Premium jak skończy się promocja " Kup nowy Komputer z Windows 7 i Uaktualnij do Windows 8 za 69 złotych."

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mihell
  • Mihell
  • 10.07.2012 12:37

Kretyńskie wypowiedzi że aż mnie k....bierze. Jak czytam takie wypowiedzi na różnych forach to aż śmiać się chce. Weźcie wszyscy najlepiej je..cie w łeb. Każdy wszędzie narzeka na Windows 8 a jeszcze nawet nie ma wersji finalnej. Może będzie do dupy a może kapkę lepszy od poprzedników. Czas pokaże. Najlepiej zostańcie przy zasranym Windows Xp ze swoim nędznym 3,5 GB RAMU zerową obsługą SSD obsługą wielordzeniowości i w ogóle tym przestarzałym gównie – powodzenia w grach ze starym DirectX bez teselacji, powodzenia w renderingu np. 3D Max itp. Aplikacje potrzebują coraz większej mocy obliczeniowej i ramu. Po jaką cholerę miał bym siedzieć na jakimś przestarzałym syfie. Zachwalajcie sobie dalej Xp i 7demkę albo jeszcze lepiej zasranego linuksa na którym gówno można.
Ja siedzę na Vista x64 bit ( kupiona w trakcie premiery 7mki) i jest ok - tak samo zdarzają blue screen'y jak w 7mce i wiele innych denerwujących rzeczy. Jak tylko wyjdzie 8 to ją kupię a nie będę głupio pier...lił że zostanę na cudownym XP. Siedźcie sobie na tym systemie jak jakieś australopiteki. Zabierzcie kompa do jaskini i z niej nie wychodźcie, nie idźcie z postępem.
Po prostu większość z WAS szlak trafia, że posiada kompa, który nic nie może uciągnąć i chcecie by programy i systemy robiono na sprzęt sprzed 10 lat. Równie dobrze możecie wszyscy się wkurzać, że dzisiejsze gry są tak zasobożerne. Jak wam to przeszkadza to zagrajcie se w PAC MAN'a ( zresztą całkiem fajna stara gra ) on na pewno nie potrzebuje super kompa. A co do wypowiedzi jednego z was, że to system dla bogaczy – to siedź sobie k.....wa na linuksie i nie narzekaj. Ceny są jakie są. Też bym chciał by były mniejsze. Za taki stan rzeczy wińcie posrany kraj, w którym mieszkacie, gdzie dla przeciętnego Polaka 400zł to spory wydatek na płytę z systemem. Takiego Amerykańca czy Niemca to wali bo po prostu zarabiają kilkakrotnie więcej. Zmiana kompa co jakiś czas, lub renowacja i będzie ok. Nie ma nic za darmo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Net Sp3c
  • Net Sp3c
  • 28.03.2012 15:58

Pytanie sprzeczne same w sobie! Przeciez to Windows! żaden nie jest dobry powiem wiecej... jak przystalo na Windowsa to syf sluzacy jedynie do zbierania wirusow i tworzenia botnetow!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wersje robocze Windows zawsze na jakichś testach są szybsze, a potem finalny produkt okazuje się potwornie zasobożerny i wolny jak żółw.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ping
  • ping
  • 27.03.2012 11:04

Zaden dla zwykłego Polskiego użytkownika Systemy dla bogaczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
~mm
  • ~mm
  • 27.03.2012 10:09

ciekawe .... 'jakies' testy wykazaly ze Win8 jest szybszy ... ale juz sprawdzanie przy konkretnych zadaniach pokazuja cos odwrotnego (poza tym IE oczywiscie, chociaz tu brakuje mi info ktore IE na Win8 testowali bo tam jakby sa dwa). To tyle w temacie miarodajnych testow ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
M&Z
  • M&Z
  • 27.03.2012 09:33

Test na takim sprzęcie? Według mnie testy powinny odbywać się na słabych maszynach. Dlaczego? Odpowiedź jest banalna. W mocnym komputerze system ma więcej zasobów do wykorzystania, a więc nie musi być mocno zoptymalizowany- komputer po prostu przepchnie system swoją mocą obliczeniową. Niech zrobią testy na Pentium4 3,2GHz z 2GB RAM i powiedzmy GF7600. Wtedy taki test ma sens. Widać który z systemów lepiej wykorzystuje te bardzo ograniczone zasoby. Test powinien także odbywać się na maszynach pracujących co najmniej rok, bo jak wiadomo to, że Windows z czasem puchnie i powolnieje. Co jeżeli Windows 8 puchnie i spowalnia szybciej niż 7?

Komentarz został ukrytyrozwiń
bilQin
  • bilQin
  • 27.03.2012 08:09

sporo bledow merytorycznych i jezykowych