Facebook Google+ Twitter

Windows Vista – każdemu według potrzeb

Już niedługo, kupując nowy komputer, staniemy przed wyborem wersji systemu Windows. W przypadku obecnego Windows XP nie było aż tak dużego problemu.

VistaDo wyboru mamy domowy Windows XP Home Edition i stosowany najczęściej w firmach Windows XP Professional. Ostatnio pojawił się też mało popularny Windows XP Media Center, przeznaczony do zastosowań multimedialnych. Różnic pomiędzy tymi wersjami były dla niewprawionego użytkownika nie było. Systemy te posiadały ten sam zestaw dołączonych programów i identyczny wygląd. Pojawiały się dopiero w momencie podłączania systemów do sieci korporacyjnych i definiowania zaawansowanych zabezpieczeń.

Vista, ale jaka?

Otóż podczas zakupu niezorientowany użytkownik może poczuć się trochę zagubiony. Microsoft oferuje w sprzedaży 6 podstawowych rodzajów swojego produktu. Są to:

-   Windows Vista Starter – podstawowa wersja systemu, będąca alternatywą dla jego pirackich wersji. Posiada liczne ograniczenia użytkowe  (np. możliwość uruchomienia trzech aplikacji jednocześnie, podstawowy interfejs graficzny). Wersja ta dostępna będzie w krajach, które Microsoft zakwalifikował do grupy rynków rozwijających się. Nie będzie dostępna w Polsce.

-   Windows Vista Home Basic – podstawowa wersja domowa, podobna do sprzedawanego obecnie Windows XP Home Edition, ale pozbawiona zaawansowanych funkcji multimedialnych. Skierowana jest do użytkowników korzystających z komputera głównie do surfowania po Internecie, czytania poczty elektronicznej, używania komunikatorów internetowych i uruchamiających zewnętrzne oprogramowanie. Zawiera IE 7.0, a także program Windows Defender, służący do ochrony przed programami szpiegującymi.

- Windows Vista Home Premium – wersja przeznaczona dla wymagającego domowego użytkownika. W pierwszym momencie widać różnice w wyglądzie – zastosowany został tutaj nowy interface użytkownika, zwany Windows Aero. Niestety, ładny wygląd i szklane, przezroczyste efekty okupione zostały sporymi wymaganiami sprzętowymi (min. 1 GB pamięci RAM, karta graficzna zgodna z DirectX 9.0 z min. 128 MB RAM). Użytkownik domowy otrzymuje centrum multimedialne z możliwością odtwarzania zdjęć, filmów DVD, TV (także HDTV).  Premium polecane jest także użytkownikom laptopów i tabletów. W tej wersji pojawiła się funkcja SideShow, pozwalająca na dostęp, bez włączania laptopa, do kontaktów, maili, wyświetlanych na zamontowanym w obudowie małym wyświetlaczu LCD. Windows Vista Premium jest funkcjonalnym połączeniem XP Home Edition i XP Media Center Edition.

- Windows Vista Business – pierwsza z wersji przeznaczona dla użytkowników korporacyjnych zawierająca Windows Aero, SideShow, Windows Meeting Space. Posiada   także funkcje pracy w domenie, diagnostyczne i optymalizujące sieć, a także wspomagające współdzielenie danych w sieciach firmowych. Położono także nacisk na bezpieczeństwo danych. Wbudowana funkcja na bieżąco diagnozuje i informuje o uszkodzeniach sprzętu (dysk twardy, pamięć) i dba o korektę uszkodzonych danych, chroniąc przed utratą informacji. W przypadku poważnego uszkodzenia   i braku możliwości uruchomienia systemu, użytkownik prowadzony jest krok po kroku przez program w celu odzyskania danych.

- Windows Vista Enterpise – wersja skierowana do dużych przedsiębiorstw. Nie będzie możliwe nabycie jej w normalnych kanałach sprzedaży, tylko poprzez licencje grupowe Microsoft Software Assurance . Główne różnice w stosunku do wersji Business to: wielojęzyczny interface użytkownika, szyfrowanie dysku przy pomocy BitLocker Drive Encryption zapobiegające przed odczytaniem dysku w razie kradzieży, wsparcie dla uruchamiania wirtualnych systemów operacyjnych.

- Windows Vista Ultimate – najbardziej rozbudowana z wersji Visty, łącząca w sobie zalety wersji domowych i korporacyjnych (Enterpise i Premium). Niestety, najbardziej kosztowna.

pudelko

Do zastosowań domowych Microsoft poleca zakup wersji Home Basic, Home Premium, Ultimate. Użytkownicy z segmentu małego biznesu winni spojrzeć na wersje Business i Ultimate. Do użytku w dużych firmach i korporacjach Microsoft oferuje: Business i Enterpise.

OEM ma swoje wady

Najbardziej popularny jest zakup razem z nowym komputerem w wersji OEM.   Niestety, pomimo dużo niższej ceny, za jaką kupujemy system, ten sposób ma dwie duże wady: brak wsparcia technicznego przez Microsoft (pomoc w razie problemów z systemem powinien zapewnić producent lub sprzedawca komputera), a także „przywiązanie” systemu operacyjnego do komputera. System zainstalowany raz na komputerze może pracować tylko na nim. Nie ma możliwości przeniesienia systemu na inny komputer, co powoduje, że w razie awarii sprzętu, wymiany znaczącej części podzespołów podczas modernizacji lub zakupu nowego komputera należy zakupić nową kopię oprogramowania.

Pozbawiona tych wad jest wersja pudełkowa. Użytkownik po rejestracji zyskuje prawo do pomocy technicznej, a także może instalować kopię na każdym nowym komputerze (pod warunkiem instalacji i użytkowania jednej kopii naraz). Cena wersji pudełkowej jest ok. 2-3-krotnie wyższa niż wersji OEM.

Trzecią możliwością zakupu jest kanał dystrybucyjny przeznaczony dla dużych przedsiębiorstw. Są to licencje grupowe pozwalające na zakup większej liczby oprogramowania o niższej cenie, licencje grupowe z możliwością instalacji nowszych wersji oprogramowania, a także możliwość dzierżawy przez określony czas.

Czy już czas na przejście na nowy system?

To zależy, czego oczekujemy. Jeżeli lubimy nowinki, powinniśmy już myśleć o nowym produkcie firmy z Redmond. Niestety, trzeba pamiętać o tym, że żeby skorzystać ze wszystkich jego możliwości, trzeba w większości wypadków zająć się modernizacja lub zakupem nowego komputera. Jeżeli nie gonimy za nowościami, proponuję pozostać przy obecnie używanym systemie, przynajmniej do ukazania się pierwszej zbiorowej poprawki do Windows Vista.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Test : www.wp.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Asen. Gdybym usłyszał o konkursie na najbardziej brawurowy komentarz, natychmiast zgłosiłbym Twoją "lodówkę". Respect. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Więc trochę zajmuję się branżą IT. Moje zdanie jest takie: Jeżeli nie wymieniamy na razie komputera na nowy sprzęt warto pozostać przy Windows XP. Powody? 1. XP na pewno będzie działał na konfiguracji sprzętowej, którą posiadamy obecnie. 2. Vista aż tak bardzo (mimo zapowiedzi) nie różni się od XP i dla funkcji Aero, która dla wielu wyda się niepotrzebna, nie posiada wiele zmian. Na pewno do przejścia nie przekonują ważniejsze funkcje. Reasumując pewnie Vista będzie sprzedawana na zasadzie - wymiana komputera na nowy, a wraz z nim nowy system. Kiedy wymieniamy komputer, mieliśmy wersję OEM, musimy zakupić również system. Najpewniej będzie to Windows. Ceny będą podobne, wiec większość wybierze ładniejszy interfejs i kilka ciekawych funkcji, za tą cenę, za którą dostali by XP'ka. Mam nadzieję że zostałem dostatecznie zrozumiany, jak moim zdaniem będzie następowała inwazja (za mocno?) Visty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.01.2007 00:00

Asen ma 100 procent racji. Jak tak dalej pójdzie zdecuduję się jednak na linux

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czemu pozerajacy? - normalna sprawa - kupujesz samochod i dopiero w zaleznosci od dodatkow placisz pewna kwote. Dlatego taki tytul - kazdemu wedlug potrzeb:). A ze cena nie za bardzo przstaje do polskich realiow ... podobnie jest z samochodami, plytami myzycznymi, filmami, ciuchami ... taki kraj :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.