Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20338 miejsce

Windows XP odchodzi do lamusa. Co grozi użytkownikom?

Złodzieje z Internetu będą mogli bez przeszkód wejść do wszystkich danych użytkownika. Z łatwością wykradną hasła z bankowości, dostaną się do baz danych klientów, m.in. w kancelariach adwokackich i biurach doradców podatkowych.

 / Fot. Foto CC, Autor: EbgundyJeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych internetowego świata odchodzi do lamusa. Microsoft wysyła Windows XP na zasłużoną emeryturę. Już od 8 kwietnia 2014 roku, firmy i użytkownicy domowi, muszą liczyć się z wystąpieniem poważnych problemów technicznych, które dotkną ich komputerów. Oto, co ich czeka.

Windows XP - jeden z najbardziej popularnych systemów informatycznych świata – ma pod kontrolą (dane z września 2013) aż 400 milionów pecetów, czyli czwartą część wszystkich komputerów na świecie. Ich użytkowników czeka 8 kwietnia bieżącego roku wielka rewolucja. Microsoft uznał, że "trzeba zabić ten system operacyjny". Co to oznacza, czym grozi i do czego zmusza właścicieli komputerów z XP?

Jak informuje portal dziennik.pl, dla piratów sieciowych, którzy nigdy nie aktualizowali swojego komputera, czy dla osoby, która nigdy nie miała podłączonego peceta do sieci, 8 kwietnia nic się nie zmieni - powiedział portalowi Marcin Klimowski z firmy Microsoft Polska. Inni zaś użytkownicy będą mieli poważne problemy. Microsoft przestanie wysyłać niezbędne poprawki do łatania dziur w systemie.

A to oznacza, że w praktyce złodzieje internetowi będą mogli bez przeszkód dostać się do wszystkich danych użytkownika. Wykradną z łatwością hasła do sieciowej bankowości, czy firmowych dokumentów, trzymanych na prywatnym sprzęcie. Dostaną się do baz danych klientów i prowadzonych spraw, m.in. w kancelariach adwokackich i biurach doradców podatkowych. Mogą zainstalować specjalne programy "ransomware", które zablokują nasz komputer "do czasu, aż zapłacimy kilkaset dolarów okupu hakerom".

Wprawdzie producenci antywirusów zapewniają dziś, że ich programy będą nadal chronić i zabezpieczać Windows XP, ale nikt obecnie nie da gwarancji, jak długo i jak skutecznie ta ochrona potrwa i będzie działać.

Pojawi się ponadto problem ze sterownikami do nowych urządzeń komputerowych. Microsoft – jak mówi Marcin Klimowski - nie będzie już ich certyfikował. Z tego powodu sprzęt może "w ogóle nie zadziałać", bo nikt nie napisze, więc nie będzie dostępne do niego oprogramowanie.

Poważne problemy będą miały szczególnie stare komputery. Przede wszystkim mogą mieć za słaby procesor do nowoczesnego oprogramowania i nie zechcą działać z Windows 7 czy 8. Jedyne wyjście - trzeba będzie kupić nowe urządzenia i podjąć decyzję, czy chcemy nadal desktop, czy nowoczesny laptop. To pociągnie za sobą poważne wydatki, na które nie każdego z dnia na dzień będzie stać. Wymiana Windowsa oznacza uaktualnienie oprogramowania, a to wymaga kolejnych dużych wydatków.

Jak przygotować się już teraz na przesiadkę do nowego Windowsa? Ekspert Microsoft radzi:
- Sprawdź czy Twój komputer spełnia minimalne wymagania Windows 7 czy 8.
- Poszukaj sterowników do wszystkich urządzeń, z których będziesz korzystał.
- Znajdź płyty instalacyjne potrzebnych ci programów i sprawdź czy są one kompatybilne z nowymi wersjami Windowsa.
- Zapisz koniecznie swoje wszystkie hasła, dokumenty, zdjęcia i zakładki.

Na przeniesienie danych nie ma już zbyt wiele czasu. Prosta sprawa w przypadku domowych użytkowników urządzeń. To kwestia pracy kilka godzin. Natomiast w przypadku firm – ostrzega ekspert - trzeba będzie poświęcić nawet kilka tygodni, na zainstalowanie nowego oprogramowania, połączenia komputerów w sieć, wykonania kopii bazy danych, zgrania zawartości twardego dysku.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ogromna szkoda! XP jest po prostu rewelacyjny, każdy kolejny system komplikuje to, co było proste. Siódemka jeszcze najbardziej przypomina pierwowzór, dlatego dobrze przyjęta, ale ósemka zaraz na starcie okazała się niewypałem, stąd pomysł na nakładkę, która w zasadzie poprawia organizację, ale i tak nie zadowala użytkownika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Tadeusz Śledziewski: po Windowsie XP pojawiły się 3 kolejne wersje systemu: Windows Vista, Windows 7 (bardzo dobrze przyjęty) i Windows 8 (a obenie już 8.1). Nie ma w tym nic dziwnego, że Microsoft rezygnuje po kilkunastu latach wsparcia z produktu, który powstał przed rewolucją mobilną, w czasach, gdy w komunikacji popularniejszy był faks niż email, nie mówiąc o mediach społecznościowych. Udział Windowsa XP w rynku spada sukcesywnie. Według Netmarketshare wynosił na początku roku 30 proc. (Wobec 47 proc. Windowsa 7 i 7 proc. Windowsa 8). Ta wersja nie jest już, jak Pan mówi, kurą znoszącą złote jaja, bo Microsoft zarabia na nowszych wersjach systemu operacyjnego, a twórcy oprogramowania tworzą swoje produkty właśnie pod nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cholernie dziwna sprawa! Olbrzymia ilość użytkowników, tyleż zadowolonych z produktu Windows XP i okazuje się, że Microsoft - właściciel tegoż produktu - kurę znoszącą złote jaja wysyła do lamusa, czyli uśmierca? To, rzeczywiście wygląda na działania hakerskie. Przecież Microsoft to nie jakaś - niedoświadczona - młódka na rynku osprzętu komputerowego. Gdyby to, co pisze autor artykułu, było prawdą, to by znaczyło, że dzisiaj - nie tylko Polakom - w głowach się pomieszało i tak jak my niszczą owoce swojej pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozostaje zerwać z windowsowskim uzależnieniem i polubić Linuxa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiałam XP. Ledwo przyzwyczaiłam się do Visty, ale 7 i 8 to jakieś nieporozumienie. Szkoda, ze zamieniamy stare-dobre na gorsze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.