Facebook Google+ Twitter

Windykator nie taki zły

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-12-06 14:17

Powszechnie uważa się, że windykator to osoba bezwzględna, groźna, która egzekwuje od dłużników należności w sposób siłowy, męczy telefonami, nachodzi w domu i pracy. Czy na pewno?

Powyższy opis to jedynie stereotyp, który nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Istotą windykacji są mediacje, a nie zajęcie czy licytacja majątku dłużnika - tym zajmuje się komornik. Windykator to osoba, która działa w świetle przepisów prawa, najczęściej ma wykształcenie ekonomiczne lub prawnicze, potrafi rozmawiać z ludźmi i jest profesjonalistą nastawionym na pozytywne relacje z dłużnikiem.

Celem windykatora jest nakłonienie dłużnika do spłaty zaległości na drodze polubownej, chroniąc go tym samym przed interwencją komornika.

"Wielu przedsiębiorców uważa, że samo rozpoczęcie działań windykacyjnych jest równoznaczne z wejściem na drogę sądową. Wprost przeciwnie. Naszym zadaniem jest wykorzystanie wszelkich dróg polubownego kontaktu z dłużnikiem, uprzedzenie o konsekwencjach związanych z nieuregulowaniem należności i doprowadzenie do ich płatności. Dzięki negocjacjom i argumentom, które przedstawiamy udaje się nam niemal w połowie przypadków dojść do porozumienia na etapie rozmów. W wyniku czego, długi nie stały się przedmiotem egzekucji komornika." - mówi Grzegorz Gawroński, prezes zarządu Egzekucja24.

Istotną rolą w prowadzeniu mediacji jest podejście dłużnika do kontaktów inicjowanych przez windykatora. Osoby, które nie unikają rozmów i są chętne do współpracy, często mogą liczyć na zawarcie ugody, w wyniku której możliwe jest rozłożenie zobowiązania na raty, umorzenie części długu, niewpisanie do rejestru dłużników prowadzonych przez Biuro Informacji Gospodarczej lub uniknięcie wszczęcia postępowania sądowego. Wydaje się, że to ostatnie powinno najbardziej mobilizować przedsiębiorców do zastanowienia się nad uregulowaniem długu. W końcu dobra reputacja firmy wśród kontrahentów ma znaczenie.

"Znalezienie właściwego i najbardziej korzystnego rozwiązania dla dłużnika, wierzyciela i windykatora jest wykonalne, kiedy wszystkie strony będą nastawione do sprawy w sposób właściwy, partnerski. Jest to podstawa do rozpoczęcia jakichkolwiek działań." - zaznacza Grzegorz Gawroński, prezes zarządu Egzekucja24.

Zadaniem windykatora jest odzyskanie płatności, które zgodnie z prawem są komuś należne, przy jednoczesnym utrzymaniu poprawnych stosunków z kontrahentem. Warto pamiętać o tym, że firma windykacyjna może być naszym ratunkiem w przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić z zadłużeniami.
(Marta Sykulak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.