Facebook Google+ Twitter

Winne szlaki Europy. Przewodnik

Mała zachęta dla wszystkich smakoszy wina. Jesienna podróży do regionów, które słyną z produkcji tego boskiego trunku. Kilka wskazówek dotyczących tego, czego można spodziewać się na miejscu.

Uwielbiam wino i wszystko, co jest z nim związane. Czytam książki o winie, oglądam filmy, których akcja dzieje się w winnicach. Przywożę kolejne butelki z każdego kraju, który znany jest z produkcji tego wspaniałego trunku. Żałuję, że nie mogę być bohaterką filmu Francuski pocałunek czy Spacer w chmurach, ale skoro nie mogę… to mogę chociaż w miarę możliwości odwiedzać winne regiony i próbować ich kolejnych wyrobów.

Wina francuskie, choć znane na całym świecie, do mnie raczej nie przemawiają. Mam teorię, że jest to spowodowane tym, że te naprawdę dobre kosztują naprawdę dużo. Jakie winne regiony są najbardziej popularne? Wszyscy znają wina z Bordeaux, a kto zna te z Doliny Rodanu? Jest ona jednym z najstarszych i największych regionów winiarskich we Francji. Rozciąga się od od Valance ku Morzu Śródziemnemu i zajmuje prawie 60 tys. hektarów.

Początki winiarstwa sięgają w tej krainie na 600 lat p.n.e., gdy Grecy zasadzili tu pierwsze krzewy. Od tego momentu ich liczba nieustannie rosła. W czasie niewoli awiniońskiej wino produkowano tu już na dużą skalę - od chwili gdy w 1417 roku ustalono Awinion stolicą papieską, tutejsze wina jeszcze zyskały na znaczeniu. Sytuacja ta zmieniła się, na skutek plagi mszyc, które w 1863 zaatakowała te ziemie i kompletnie zniszczyły całe tutejsze zbiory. Dopiero w latach 30. ubiegłego wieku winnicom przywrócono dawną świetność. Hodowane tu szczepy, takie jak: Syrah, Marsanne, Roussane, Viogner i Hermitage, z pewnością wywołają uśmiech na twarzy sommelierów.

Czy są jakieś inne poza winnymi powody, do odwiedzenia tego regionu? Jak każda kraina uprawna, oferuje on przepiękne tereny, tarasy porośnięte winoroślą i urocze winnice zlokalizowane z dala od świata. Tutejsze miasteczka są spokojne i życie płynie w nich bardzo powoli. Jedną z bardziej reprezentatywnych miejscowości jest Châteauneuf du Pape, nad którą górują ruiny XIV-wiecznego zamku, będącego dawną siedzibą papieży awiniońskich. Na tych, którzy się wdrapią na wzgórze, czeka wspaniała nagroda - przepiękny widok na miasteczko i okoliczne winnice. Jeżeli ktoś ma ochotę wybrać się do Francji w celu degustacji, powinien to zrobić właśnie we wrześniu, kiedy na terenach tych zaczynają się wielkie zbiory winogron lub w listopadzie, gdyż we Francji od dawna trzeci czwartek tego miesiąca jest wielkim świętem wina.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

:) Win toskańskich też miałam okazję w tym roku próbować. Spędziłam urlop we Florencji i była to moja baza wypadowa do dalszych wędrówek... także tych kulinarnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Blind Coala
  • Blind Coala
  • 13.09.2011 15:19

Szkoda że tak wielką popularnością nie cieszą się doskonałe wina z Toskanii. Fantastyczne smaki z ekologicznych upraw. Wszystko w połączeniu z ich kuchnią powoduje że chce się wracać by tego wszystkiego spróbować.
więcej na: http://superwakacje.wordpress.com/2011/09/13/toskanskie-wina/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.