Facebook Google+ Twitter

Winobranie jak drzewiej bywało

Tradycyjne dożynki winiarskie, to jedyne takie wydarzenie w Polsce. Impreza nawiązuje do wspaniałego zwyczaju winobrania pojmowanego, jako przeżywanie radości z zebranych plonów, uwieńczonej wspólną zabawą.

Pierwszy etap produkcji wina. / Fot. Wiesława Biernacka26 września bieżącego roku w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli, o godzinie 10.30 zaczną się Dożynki Lubuskich Winnic, Pól i Ogrodów. Region lubuski posiada wielowiekową winiarską tradycję, odradzającą się po kilkunastoletniej przerwie. Święto wina otworzy uroczysty korowód w towarzystwie orkiestry dętej, winiarzy i Bachusa. Przemarsz zakończy się pod "Wieżą winiarską" z XVIII wieku. Tu, w trakcie uroczystej mszy świętej nastąpi poświęcenie wieńców winobraniowych. Następnie rozstrzygnięty zostanie konkurs na najładniejszy wieniec i najlepsze wino regionalne.

XVIII wieczna "Wieża winiarska" z Budachowa, dziś charakterystyczny zabytek skansenu w Ochli. / Fot. Damian DanakOrganizatorzy przewidzieli prelekcje na temat tradycji winiarskich oraz pokazy wytłaczania soku z winogron. W plenerze skansenu staną stoiska z wyrobami rękodzieła ludowego, oraz z tradycyjną gastronomią, produktami zbożowymi i płodami rolnym z lubuskich pól i ogrodów. Nie zabraknie też barwnego jarmarku winobraniowego, w którym uczestniczyć będą rodzimi plantatorzy winnic i producenci wina.

Imprezę uświetni występ zespołów: biesiadnej Kapeli Zielonogórskiej, ludowych Wierzbiczanek, dziecięcej Fajnej Ferajny, tanecznego Toys i Samowaru z repertuarem popularnych piosenek rockowych.

Wstęp płatny 5zł/os.
www

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe święto, niczym rodem z tradycji pogańskich:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.