Facebook Google+ Twitter

Winowajca efektu cieplarnianego - węgiel. Czy wróci do łask?

Wiele państw świata trudzi się nad tym jak skutecznie walczyć z efektem cieplarnianym. Przed kilku laty podpisano słynny Protokół z Kioto, który kładzie nacisk na radykalne zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych, będących wynikiem spalania węgla. Tymczasem Chiny, Indie, Japonia i Filipiny zwiększają jego zużycie.

 / Fot. Edal Anton Lefterov, CC 3.0 / WikipediaJeszcze dwa lata temu, w roku 2010, Komisja Europejska ścigała ostro rząd polski za zbyt wysokie przekroczenia norm w emisji CO2. Groziła palcem srogiego prawa także innym krajom unijnej 27. Wprowadziła rygory prawne, które nakazują krajom zrzeszonym przestawienie w okresie kilku lat, narodowych firm przemysłowych o wysokim stopniu emisji dwutlenku węgla, na technologie mniej emisyjne. Polsce dodatkowo nakazano likwidację w okresie bliskiej przyszłości kopalń węglowych i modernizację elektrowni węglowych. Kraje Unii Europejskiej zobowiązane są do rychłego wycofania się z energii opartej na węglu. Wszystko to w imię walki z tzw. efektem cieplarnianym.

Tymczasem w odległych rejonach świata, gdzieś hen w wielkiej i szybko rozwijającej się Azji, węgiel zdobywa coraz szerszą popularność. Dynamicznie rosnące gospodarki rynków azjatyckich, m.in. chińskiego i indyjskiego, spalają go coraz więcej i ponoszą odpowiedzialność za dwie trzecie światowego wzrostu popytu na surowce energetyczne w ostatnich 20 latach – pisze Money.pl, powołując się na brytyjski tygodnik "Economist". Ekspert z uniwersytetu w Bostonie ocenia, że szybko rosnące zużycie węgla doprowadzi do tego, iż po 2025 roku surowiec ten może stać się ważniejszym źródłem energii niż ropa naftowa. Zdaniem eksperta, na gaz ziemny, który w spalaniu mniej emituje dwutlenku węgla niż węgiel, także przyjdzie boom, ale gaz nie zastąpi węgla.

Przyszłość Polski - energia odnawialna czy atomowa?


W tej sytuacji, za dwadzieścia parę lat, pojawi się problem rosnącej emisji dwutlenku węgla, z którą dzisiaj walczą państwa - sygnatariusze Protokołu z Kioto. Zobowiązały się one do redukcji emisji gazów cieplarnianych, które - jak wiadomo - są efektem spalania węgla. W opinii ekspertów, rosnące spalanie tego surowca będzie w przyszłości jedną z trudniejszych przeszkód w zawarciu światowego układu "w sprawie ograniczenia szkód klimatycznych" - uważa "Economist".

Brytyjski tygodnik podkreśla, że największym producentem i konsumentem węgla na świecie są dziś Chiny. Rocznie wydobywają ponad 3 mld ton tego energetycznego surowca, tj. trzy razy więcej niż drugie na liście, USA. Jednocześnie ten światowy producent węgla, jakim jest Państwo Środka, stał się w 2011 roku największym w świecie importerem węgla, wyprzedzając pod tym względem Japonię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

ASSA
  • ASSA
  • 06.03.2012 22:15

ROPA SIĘ KONCZY/CENA/WĘGIEL JEST JAKĄŚ ALTERNATYWĄ,no i mamy go w POLSCE DUŻO tylko trzeba go przerabiać/u nas w kraju/ no i na tym zarabiać ----A NIE ZAMYKAĆ KOPALNIE

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnimi czasy trwa spór o przyczynę występowania efektu cieplarnianego. Wielu uczonych z całego świata twierdzi, że gazy cieplarniane emitowane wskutek działalności człowieka mają znikome znaczenie w kształtowaniu globalnej temperatury powietrza. Za przyczynę powstawania efektu cieplarnianego uznaje się czynniki naturalne, takie jak wzmożona aktywność słoneczna, czy wybuchy wulkanów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Paweł
  • Paweł
  • 06.03.2012 00:29

"tajniejszej"? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście, z rolą CO2 w efekcie cieplarnianym zdania naukowców są podzielone. Jednak można też dostrzec w całym tym problemie, mimo nieznajomości wielu zagadnień i składników specjalistycznych w tej dziedzinie - określoną grę interesów - wielkich, o światowym zasięgu, koncernów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
uzek
  • uzek
  • 05.03.2012 17:46

Limity na emisje CO2 sa biznesem.Bzdury powtarzane i dokumentowane przez wielkie koncerny a przede wszystkim przez Komisje Europejska(nie mylic z UE!)siegaja wysokosci slonca.Zaden zdrowo myslacy czlowiek nie podziela tego przeklamania.Teoria ocieplenia klimatycznego jest wykorzystywana do tumanienia rzesz ludzkich.W US wszyscy mowia o tym zjawisku tylko nie ma zadnych decyzji o zamknieciu jakiejkolwiek elektrowni weglowej a juz o karach finansowych nalezy zapomniec.Jakos w drugim pod wzgledem wydobycia wegla kraju powietrze jest naprawde czyste a wzelkie anomalia pogodowe ktore tu wystepuja zdarzaja sie tez na innych szerokosciach geograficznych .Poprostu co kilka tam setek lat nastepuje zmiana klimatu i to jest udokumentowane tylko moze nie tak dokladnie wyexponowane spoleczenstwu.Poki co nie dajmy sie zwariowac.Nie ma czegos takiego jak globalne ocieplenie.Moze byc tylko globalne tumanienie ludzi i to niestety widzi sie coraz czesciej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znasz tego tricku 100-lecia?! W czasopiśmie naukowym "N E X U S - NOWE CZASY" jest.
Największe oszustwo świata wprowadzone przez koncerny związane z "Petroleum".
Wyobraź sobie wolną rękę dla wszystkich państw w sprawie węgla kamiennego. Ile będzie kosztować baryłka ropy naftowej?! O! Co to to niet! Za dobrze by się Polakom działo! Propaganda robi swoje. A naukowcy nie związani z koncernami jasno stwierdzili jaki to jest % problemu dla Matki Natury. Licząc tylko chłonność oceanów. A na lądach?! CO2 jako składnik reakcji chemicznej łączenia w fotosyntezie! W wodzie z tego jest produkcja żywności i w roślinach! Kogo chcą koncerny pod włos brać?! W Polsce prawie każdy skończył szkołę podstawową. No, w Ameryce można wszystko wciskać ludziom w głowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.