Facebook Google+ Twitter

Winterthour, miasto techniki i sztuki

Nazywany również Miastem Ogrodów, ważny ośrodek przemysłu mechanicznego i tekstylnego, leży w północno-wschodniej części kantonu Zurych. Miasto liczy 100 tys. mieszkańców i aż 17 muzeów i galerii ze zbiorami dzieł sztuki o światowej sławie.

W padającym śniegu ledwie dostrzegamy głównych bohaterów z boku obrazu, w szopie po lewej stronie. Ludzie wydobywający wiadrami wodę z przerębli, ślizgające się dziecko, biedacy grzejący się przy ognisku nie zwracają uwagi na ciągnący orszak Trzech Króli. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anbetung_der_K%C3%B6nige_im_Schnee.jpgJego historia sięga I wieku, kiedy Rzymianie założyli osadę Vitudurum. Archeolodzy odkryli ślady z czasów rzymskich i z okresu wczesnego średniowiecza. Pod koniec XII wieku osada została otoczona murami obronnymi. Mieszkający w pobliżu ród Kyburgów przyciągnął tu rzemieślników i kupców. W 1264 roku Winterthur otrzymał prawa miejskie. W XV wieku miasto znalazło się w posiadaniu miasta Zurych. Zaczyna się okres zastoju gospodarczego i politycznego. Potrwa on do XVIII wieku, do powstania Konfederacji Szwajcarskiej. W XIX wieku, dzięki zainstalowanym tu fabrykom silników, lokomotyw i tekstyliów miasto szybko się rozwijało, stając się znaczącym centrum gospodarczym. W tym czasie wielu zamożnych przemysłowców z Winterthur stało się mecenasami sztuki.

Starówka / Fot. Krystyna NitaStarówka / Fot. Krystyna NitaMuseum Oskar Reinhart am Stadtgarten / Fot. Krystyna Nita

Winterthur zasłynęło dzięki Oskarowi Reinhartowi, jako ośrodek sztuki. Pochodził on z zamożnej, rodziny bankierskiej. Jego ojciec Theodor Reinhardt, zarządzał spółką handlową, prowadzącą wymianę handlową z Indiami, sprowadzającą stamtąd bawełnę dla przemysłu włókienniczego w Winterthur. Interesował się on również sztuką. Wspomagał finansowo szwajcarskich artystów. Starszy brat Oskara Georg kolekcjonował obrazy. Oskar wyrósł wśród artystów szwajcarskich i niemieckich. Pracował w rodzinnej firmie, ale w wieku 39 lat odszedł z niej, poświęcając się całkowicie kolekcjonowaniu dzieł sztuki. W 1924 roku, nabył willę Am Romerholz, w której zamieszkał, gromadziąc swoją kolekcję. W 1940 roku podarował miastu Winterthur zbiory obrazów artystów szwajcarskich, niemieckich i austriackich z XVIII, XIX i XX wieku. Można je obejrzeć w Muzeum Oskara Reinharta Am Stadtgarten.

Tablica zachęcająca do zwiedzania Am Romerholz / Fot. Krystyna NitaAm Römerholz / Fot. Krystyna NitaAm Römerholz / Fot. Krystyna Nita

Kiedy zmarł w 1965 roku, okazało się, iż wszystkie swoje zbiory i posiadłość Am Römerholz zapisał w testamencie Konfederacji Szwajcarskiej. Przypadły one jego rodzinnemu miastu, Winterthur. Kolekcja Oskara Reinharta mieści się w jego dawnym domu przy Haldenstrasse 95. Posiadłość jest pięknie położona na wzgórzu, na skraju miasta. Trzeba podjechać autobusem do szpitala, a ściślej mówiąc kliniki Lindberga, potem przejść przez park i piąć się w górę jeszcze około 10 minut.

Bogate zbiory impresjonistów obejmują dzieła takich mistrzów, jak Van Gogh, Renoir, Monet, Manet, Cézanne, David, Géricault, Ingres, Delacroix, Corot, Millet, Daumier, Courbet, Sisley, Pissarro, Gauguin, Degas, Toulouse-Lautrec, Vuillard, Utrillo i Picasso. Są tu też wspaniałe płótna Rubensa, Rembrandta, El Greca i Goyi Hansa Holbeina młodszyego, Lucasa Cranacha Starszego, Halsa, Poussina, Chardina, Fragonarda, Lorraina, Francesco Guardi i Jacopo Tintorettiego. Można powiedzieć, że zbiory w muzeum Am Römerholz stanowią kwintensensję malarswa europejskiego. Kolekcja ta należy do najważniejszych prywatnych zbiorów sztuki XX wieku i posiada kilkaset dzieł europejskich artystów tworzących od XIV do XX wieku. Historia kolekcji jest jednocześnie historią życia Oskara Reinharta. Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających w 1970 roku. W parku przy muzeum można podziwiać rzeźby Renoira, Bourdella i Maillol.

Wejście do muzeum / Fot. Krystyna NitaWilla Am Römerholz jest położona na skraju lasu / Fot. Krystyna NitaOgrody Am Römerholz / Fot. Krystyna Nita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Świetna relacja i bardzo ciekawy przekaz informacji. Gratuluje !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, miasteczko jest ładne, ale jest wiele ładnych miast w Szwajcarii. To co mnie urzekło, to kolekcje Oskara Reinharta, zwłaszcza ta w jego willi Am Romerholz. Nie mogłam oderwać oczu od większości obrazów.
Trzeba mieć niesamowitą pasję i fantazję, żeby taką fortunę zamienić na taką galerię!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie tam jeszcze nie było, a teraz po przeczytaniu tego tekstu będę na pewno. Muszę być. .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.