Facebook Google+ Twitter

"Wiocha" Grobelnego, czyli Poznań po 13 latach

Onet donosi, że rusza maraton biblijny, w Koninie szpitale strajkują, przestępcy sprzedali tony niejadalnej soli, Jarocin ma nowego burmistrza, a Bridgestone zamierza zatrudnić całe sto osób! Wow! Ekscytacja jak u mnie na wsi.

Całe 3 mln zł wydane zostanie na rozbudowę składowiska odpadów (niestety w Ostrowie Wielkopolskim) i na koniec News elektryzujący cały Poznań - Bridgestone chce zatrudnić sto osób! Cała setka! Wow! Gdyby to na mojej wiosce tyle mieli zatrudnić to byłoby coś.

W tym samym czasie - we Wrocławiu - powstaje centrum kompetencyjne IBM z planami zatrudnienia w tym roku 1,5 tys. specjalistów. To oznacza, że pracę w tym mieście zmieni prawdopodobnie 10 tys. ludzi, czyli innymi słowy awansuje. Kraków ogłasza, ze firmy outsourcingowe zamierzają w tym roku zatrudnić 6 tys. specjalistów. Dziwnym trafem to te miasta, plus Gdańsk, Sopot, Toruń i oczywiście Warszawa wygrywają z Poznaniem w wojnie o pieniądze inwestorów. Gdyby nie inwestycje na Euro, byłaby to już kompletna wieś. I będzie - wkrótce.

Wykorzystują to skrzętnie pracodawcy poznańscy, posiłkując się badaniami rynku, z których jasno wynika, że w Poznaniu pensje nie rosną. Chcesz zarabiać więcej? Przenieś się do innego regionu. Tu zamyka się szkoły, przedszkola a lokalną informacją dnia jest plan zatrudnienia stu osób czy kupienie nowego tramwaju. Nie wspominając o życiu kulturalnym i artystycznym, które coraz szerszym łukiem omija Poznań. Pytam się: czy to jest półmilionowa metropolia czy wiocha? Odpowiedź wcale nie jest taka jednoznaczna.

Od lat problemem Poznania są uciekający z miasta ludzie. Wyprowadzają się. Na przedmieścia, do okolicznych gmin, które prężniej działają niż władze miasta. Jakość życia się tam zdecydowanie szybciej podnosi. Nie usłyszałem żadnej propozycji odwrócenia tego trendu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dobry tekst. Po gospodarnym Poznaniu pozostało tylko wspomnienie choć wielu mieszkańców wciąż żyje tym mitem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PO mi się nie podoba z innych względów. Jeśli sugeruje Pani, że atakuję Grobelnego ze względów partyjnych to się Pani myli. Mieszkam tu od 20-stu lat i widzę jak stacza się to miasto. Jeśli mowa o mediach... proszę wybaczyć. Niech Pani wejdzie dziś na Onet w sekcję Poznań i inne miasta i przeczyta sobie wiadomości. Proszę tę czynność powtórzyć w innych serwisach. Dziś informacją dnia jest akcja policji mająca na celu ustalenie tajemniczej śmierci nietoperzy. Tak tu jest. Od lat nie pojawił się tu żaden poważny gracz gospodarczy. Za to Wrocław, Warszawa, Kraków - kwitną.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elżbieta Szychlinska
  • Elżbieta Szychlinska
  • 28.02.2012 18:24

Trzeba był napisać ,że panu PO się nie podoba .INNE PARTIE NIE MIAŁY KANDYDATA , KTÓRY BY WYGRAŁ Z GROBELNYM ? Tak nie bardzo rozumiem jak jest faktycznie w Poznaniu . Media chwalą Poznań ,że dużo się tam dzieje .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Paweł Janus
  • Paweł Janus
  • 28.02.2012 18:12

Mam na to swoją teorię. Ludzie głosują na partie polityczne. Grobelny zawsze był blisko PO, teraz jest w tej partii, a gdy raz był przeciwko niej to PO wystawiło taką kandydatkę, że szkoda gadać. Generalnie nie ma kontrkandydatów. Mizeria.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elżbieta Szychlinska
  • Elżbieta Szychlinska
  • 28.02.2012 16:46

Może mi pan wyjaśnić dlaczego Poznaniacy wybierają Grobelnego ? Przecież to wybór mieszkańców . Tyle w tym artykule goryczy , nie załapał się pan na coś ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.