Facebook Google+ Twitter

Wiosenne muzykowanie w kościołach Miechowic

To już III edycja festiwalu "Muzyka w starych kościołach Miechowic, pamięci Matki Ewy i ks. Norberta Bonczyka". Pierwszy z trzech zaplanowanych koncertów odbył się w poniedziałek wielkanocny w Kościele pw. "Świętego Krzyża".

Artystów i gości powitał gospodarz parafii pw. Świętego Krzyża, ksiądz proboszcz Bartosz Podchajecki / Fot. Piotr A.JeleńZainaugurowany w 2010 roku festiwal Muzyka w starych kościołach Miechowic, pamięci Matki Ewy i ks. Norberta Bonczyka jest wspólnym projektem Rady Dzielnicy Miechowice oraz miechowickich parafii: Świętego Krzyża, Bożego Ciała oraz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Na festiwalach, które odbywają się w cyklu wiosenno-jesiennym, prezentowana jest muzyka poważna. W poprzednich odsłonach festiwali swój mistrzowski repertuar prezentowało kilkunastu solistów, zespołów i chórów muzycznych. Muzycy ci mają w swym dorobku artystycznym spore osiągnięcia, nie tylko na krajowych scenach muzyki poważnej, operowej czy sakralnej, lecz również za granicą. Kierownik artystyczny festiwalu, dziennikarz muzyczny Jacek Woleński / Fot. Piotr A.Jeleń

Kierownikiem artystycznym projektu jest Jacek Woleński, bytomianin, popularyzator muzyki, dziennikarz muzyczny i konferansjer. Stały współpracownik Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Zabrzańskiej i Radia Piekary.

Jacek Woleński jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym kilku festiwali, cykli koncertowych w regionie. Wśród nich są m.in.: Festiwal Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Karola Marii von Webera w Pokoju, Ad Dei Gloriam w krapkowickim kościele parafialnym, Muzyczne kwiaty niebios w Otmuchowie, Wieczory Loretańskie u Franciszkanów w Głogówku.
Ponadto w Kluczborku od 2000 r., jako stały prelegent i współorganizator Festiwalu Muzyki Organowej, w Głogówku od 2008 r. - Głogóweckiego Festiwalu im. L.van Beethovena, w Kędzierzynie Koźlu od 2009 r. - Festiwalu Silesia - Pradziad oraz w Kielczy od 2010r. cyklu 4 pory roku.

Miechowickie koncerty cieszą się sporym zainteresowaniem melomanów, także spoza Bytomia / Fot. Piotr A.JeleńDziennikarz publikował m.in. w Ruchu Muzycznym, Welcome to Upper Silesia, Życiu Muzycznym, Dzienniku Zachodnim, Życiu Bytomskim, Nowej Trybunie Opolskiej, Gazecie Krakowskiej, Górnośląskim Diariuszu Kulturalnym, Trybunie Śląskiej, Śląsku.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne w roku 2010 został Laureatem Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego.

Od 2009 r. Jacek Woleński zasiada w Radzie Dzielnicy Miechowice. Jego pomysł - realizowany wraz z przewodniczącym Zarządu Dzielnicy, Michałem Staniszewskim oraz miechowickimi parafiami - Muzyka w starych kościołach Miechowic, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i na stałe zagościł w kulturalnym kalendarzu Bytomia.

Wybór miechowickich kościołów jest nieprzypadkowy, nie chodzi bowiem tylko o zapełnienie luki kulturalnej dzielnicy, ale również zwrócenie uwagi na ogromną wagę historyczną tych zabytkowych murów. Motto, które wybrał Jacek Woleński, dla całej imprezy brzmi: Pamięci Norberta Bonczyka i Matki Ewy, postaci bezpośrednio związanych z historią Miechowic i miechowickich kościołów. Rangę wydarzenia podniósł patronat honorowy w osobach ks. bpa Jana Wieczorka oraz ks. bpa Tadeusza Szurmana.Jacek Siemek - I skrzypce, Marek Krótki - II skrzypce, Radosław Mikołajczyk - altówka, Adam Markwica - wiolonczela, czyli Kwartet smyczkowy Verbum / Fot. Piotr A.Jeleń

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zapraszam serdecznie, kolejny już niebawem 12 maja. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo lubie koncerty w kosciolach.
5* za relacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akcent, jak najbardziej służący drugiemu dniu Wielkiej Nocy. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę dla ducha i z dala od polityki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.