Facebook Google+ Twitter

Wiosenne muzykowanie w kościołach Miechowic

Rusza już piąty wiosenny cykl "Muzyka w kościołach Miechowic".

 / Fot. Materiał organizatorówW Poniedziałek Wielkanocny, 21. kwietnia, w kościele pw. Świętego Krzyża w Bytomiu - Miechowicach zostanie zainaugurowany kolejny wiosenny cykl "Muzyka w kościołach Miechowic".
Z koncertem wystąpi chór Harmonia z Lasowic pod dyrekcją Romana Kota.

Początki śpiewu chóralnego w Lasowicach sięgają roku 1926, kiedy to rozpoczął działalność chór męski. Jednakże kobiety również garnęły się do śpiewania i tak w 1929 roku powołano do życia chór mieszany, któremu nadano nazwę Harmonia. Chórzyści krzewili polskość swoim śpiewem aż do II wojny światowej. Działania wojenne przerwały działalność chóru. Po wojnie zespół reaktywowano i tak istniał on do roku 1968, kiedy to zawiesił swoją działalność. Kolejna reaktywacja chóru miała miejsce 5 listopada 1997 roku w sali nowego domu parafialnego i tak ludzie rozmiłowani w śpiewie chóralnym trwają do dzisiaj.

Drugi z występów będzie miał miejsce 27. maja w kościele pw. Bożego Ciała. Zebranym zaprezentują się Tomasz / Fot. Materiał organizatorów Soczek na organach oraz Joanna Kasperczyk skrzypaczka.
Tomasz Soczek jest absolwentem Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskego i adiunkta dra hab. Witolda Zabornego. Finalista krajowych i międzynarodowych konkursów organowych, m.in. we Francji i w Czechach. Laureat I nagrody
w I Międzyuczelnianym Konkursie Organowym na Organach w Stylu Północnoniemieckiego i Francuskiego Baroku w Katowicach w 2012 r. Występuje jako solista i kameralista.
Joanna Kasperczyk jest bytomianką i naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w OSM I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu, pod kierunkiem mgr Joanny Cogiel. Obecnie uczęszcza do V klasy II st. POSM im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od ubiegłego roku uczy się gry na skrzypcach u adt dr hab. Szymona Krzeszowca. Została największą Indywidualnością Konkursu International Violin Competition Young Paganini w Legnicy w 2012r. Zdobyła również najwyższe laury w kameralistyce w zespole gitarowym z Wojciechem Wojtuchem na III Ogólnopolskim Konkursie Gitara w muzyce kameralnej w Tychach I miejsce oraz na VII Świdnickim Konkursie Zespołów Kameralnych także I miejsce w 2010 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.