Facebook Google+ Twitter

Wiosenne wybory parlamentarne? PO nie wyklucza takiej możliwości

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-12-10 10:58

Posłowie Platformy Obywatelskiej sugerują, że skrócenie kadencji Sejmu a tym samym wcześniejsze wybory byłyby korzystne dla obecnej ekipy rządzącej. Donald Tusk nie jest jednak przekonany.

 / Fot. Fot. APPJak podaje "Rzeczpospolita" wielu członków PO popiera możliwość przeprowadzenia wyborów parlamentarnych już wiosną 2011 roku. Wskazują, że byłaby to opcja korzystniejsza dla obecnej koalicji rządzącej, ze względu na problemy w największym ugrupowaniu opozycyjnym – PiS. Jak mówi jeden z parlamentarzystów, na którego powołuje się "Rzeczpospolita", Prawo i Sprawiedliwość jest "w rozsypce", nowe ruchy Joanny Kluzik-Rostkowskiej czy Palikota nie zbudowały jeszcze stabilnych struktur i nie zdążyłyby zrobić tego do wiosny. Dlatego też PO, wraz ze wzmocnionym po wyborach samorządowych Polskim Stronnictwem Ludowym, miałoby duże szanse na to, by utrzymać władzę i kontynuować rządy koalicyjne przez następne 4 lata.

Premier jednak nie jest przychylny propozycji swoich partyjnych kolegów. Według jednego z członków PO, na którego powołuje się "Rzeczpospolita" w interesie Tuska są wybory jesienne. Głównie dlatego, że w tym czasie przypada polska prezydencja w Unii Europejskiej. Być wówczas premierem to prestiż, jak zapewnia polityk "druga taka okazja w życiu może mu się nie zdarzyć. A dziś trudno przewidzieć, jak przebiegną wybory czy późniejsze negocjacje koalicyjne".

 / Fot. Fot. PolskapressePlatforma nie wyklucza dziś żadnej opcji, jeśli jednak zdecydowałaby się na przeprowadzenie wcześniejszych wyborów, problemem może okazać się uzyskanie odpowiedniej większości w sejmie, by skrócić jego kadencję. By tego dokonać trzeba uzyskać większość dwóch trzecich, czyli 307 głosów. PO i PSL mają łącznie 235 głosów, przy czym nie jest pewne to, czy Stronnictwo zagłosowałoby za skróceniem kadencji i wcześniejszymi wyborami. Za tym wariantem opowiedział się za to PJN Kluzik-Rostkowskiej, ugrupowanie liczy jednak jedynie 17 członków. Co więcej, nawet gdyby za wcześniejszymi wyborami opowiedziało się SLD, które nie wyklucza takiej możliwości, nadal Platforma potrzebowałaby jeszcze 11 głosów. PiS, który nadal posiada siłę 147 głosów, kategorycznie odrzucił pomysł wiosennych wyborów.

O tym, czy pójdziemy do urn już na wiosnę teoretycznie przesądzi PO, ale decydujący głos w tej sprawie będzie miała opozycja, głównie Prawo i Sprawiedliwość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Albin Konieczny
  • Albin Konieczny
  • 18.12.2010 15:39

Szybsze wybory? Nie dojdzie do tego!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.