Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26727 miejsce

Wiosenny plener malarski Przasnysz 2011

- Trzeba znać siebie. Wiedzieć, czego się chce. Mieć określony system wartości i niezłomnie ich przestrzegać. Wówczas można tworzyć i twórczość będzie spójna, wartościowa i łatwa do odbioru dla ludzi - uczył artysta Andrzej Staszewski.

Uczestnicy pleneru malarskiego z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek przy ul. Jagiellońska 69 w Legionowie, artysta Andrzej Staszewski i zespół jego rzeźb / Fot. Jerzy Jastrzębski"We współczesnej sztuce widać rozdarte dusze artystów. W dziełach sztuki często forma przeważa nad treścią. Ludzkość choruje na chorobę duchową, od której nie są wolni ci najbardziej utalentowani" - taką diagnozę sztuki i artystów przedstawił młodym uczestnikom warsztatów malarskich z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Legionowa Andrzej Staszewski, malarz i rzeźbiarz nazywany „poetą pędzla i dłuta”, działający od wielu lat na terenie Przasnysza, a mieszkający w Krajewie Wielkim.

15 kwietnia 2011 roku grupa młodych ludzi pod opieka swoich nauczycieli przyjechała z Legionowa na plener malarski zorganizowany przez znanego malarza Marka Kraussa i kierownictwo Muzeum Historycznego w Przasnyszu, w imieniu którego gośćmi opiekował się Piotr Kaszubowski historyk, poeta i działacz społeczny.

Czytaj też: Ostatnia odsłona wystawy

Portret patrona MDK w Przasnyszu Stanisława Ostoi-Kotkowskiego namalowany przez Marka Kraussa / Fot. Jerzy JastrzębskiProgram wizyty wypełniony był po brzegi, a rozpoczął się odwiedzinami w Świetlicy Środowiskowej w Przasnyszu. Następnie - zwiedzanie najważniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w mieście. Na liście m.in. Miejski Dom Kultury. Tutaj od Krzysztofa Gadomskiego, dyrektora MDK, oprócz informacji na temat aktualnej wystawy fotografii otrzymaliśmy dużo informacji na temat patrona tej zacnej instytucji. Stanisław Ostoja-Kotkowski to światowej sławy malarz, rzeźbiarz, scenograf, fotografik. Artysta znany z tego, że jako pierwszy na świecie użył efektów laserowych podczas przedstawienia teatralnego (1968) i operowego (1974). W lutym 2008 archiwum prac artysty na Uniwersytecie w Melbourne zostało wpisane do projektu UNESCO gromadzącego najbardziej wartościowe dzieła ludzkości. Oglądamy portret patrona MDK i dowiadujemy się, że jego autorem jest obecny z nami artysta Marek Krauss.

Przasnysz oczami młodych twórców / Fot. Jerzy JastrzębskiPod wpływem tylu bodźców poruszających wyobraźnię zebranych artystów powstały
obrazki związane z miastem Przasnysz, jego zabytkami i przyrodą. W plenerze oprócz Marka Kraussa i jego podopiecznych udział swój zaznaczyli Andrzej Staszewski i Krzysztof Święcki. Efekty pracy twórców będą dostępne już od 15 maja. W „Noc Muzeów” zostanie otwarta wystawa poplenerowa w Przasnyszu.

Czytaj też: Marek Krauss. Historia "warszawskiego Nikifora"

Pożegnalna fotografia w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. / Fot. Jerzy JastrzębskiW imieniu gości z Legionowa jako kierownik wycieczki podziękowałem gospodarzom za wspaniałą organizację spotkania i wręczyłem skromne upominki wykonane przez uczniów naszej szkoły. Z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzyłem zebranym zdrowia i wspaniałych spotkań w rodzinnym gronie. Sponsorem wyjazdu na plener była fundacja „Promień Słońca”.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Każdy sposób na kreatywność jest dobry! Dopiero z niej rodzi się sztuka & a serca ludzkie spotykają się ze sobą! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
P. Kaszubowski
  • P. Kaszubowski
  • 20.04.2011 09:19

Panie Jurku, pozdrawiam świątecznie!
Przesympatyczny tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.