Facebook Google+ Twitter

Wiosenny spacer i trochę zadumy...

Odwiedziłam dziś cmentarz w krakowskiej dzielnicy Wzgórza Krzesławickie-Grębałów. Szczerze mówiąc, miałam już dość wiadomości z kraju i ze świata. 10 kwietnia jest dniem szczególnym. W tym dniu minie pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej.

Cmentarz w Grębałowie / Fot. Zygmunt Put, GNU 1.2, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Grebalow_Cemetery,Nowa_Huta,Krakow,Poland.JPG&filetimestamp=20100724182020Po wyjściu z tramwaju, udałam się do jednego ze stoisk ze zniczami i kwiatami, tuż obok cmentarza. Sprzedawczynią była młoda i bardzo sympatyczna dziewczyna. Zapytałam ją, czy nadal zdarzają się tu kradzieże. Pewnej marcowej nocy bowiem z grobów na tym cmentarzu ukradziono 35 metalowych wazonów na kwiaty. Złodzieje część z nich odpiłowali, ponieważ były przykręcone śrubami do nagrobnych płyt. Straty sięgała prawie 6 tys. zł.

-Tak - odpowiedziała sprzedawczyni. - Niestety kradną. My te rzeczy, które pani widzi, mamy oznakowane, więc dla złodzieja to problem. Kradną najczęściej rosnące drzewka i bliżej alejek, a nie w głębi cmentarza.

- Staramy się ustrzec groby przed złodziejami. Kradną też starsi ludzie, którzy przychodząc na cmentarz, biorą z innych grobów kwiaty i inne pamiątki i dają na groby swoich bliskich. Są też tzw. "hieny cmentarne". To grupa tych złodziei, którzy nie maja już sumienia. Kradną wartościowe rzeczy z metali i niestety nie da się już ich odzyskać - mówi sprzedawczyni.

Weszłam na teren cmentarza. Historia cmentarza Grębałów sięga lat sześćdziesiątych. Nekropolia ma ponad 25 ha. Dwie kwatery przeznaczono dla członków ZBoWiD, na jednej z nich ustawiono w 1986 roku niewielki pomnik z kamiennych fragmentów zniszczonego przez Niemców Pomnika Grunwaldzkiego.

śp. Irena Wojtacha- moja mama / Fot. Beata TraciakPowędrowałam alejka, stanęłam. 10 kwietnia 2010 r. zmarła Irena Wojtacha
Dziś w szpitalu Rydygiera w Krakowie zmarła Irena Wojtacha.Dzisiejsza lokalizacja Grębałowa na tle Krakowa i dawnej Nowej Huty to oaza spokoju, w miarę czystego powietrza, będąca trochę wsią i trochę miastem.

http://maps.google.pl/maps?client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl:official&hl=pl&tab=wl&q=cmentarz%20na%20gr%C4%99ba%C5%82owie

Korzystnie jest połączona głównymi drogami: ulicą Kocmyrzowską do centrum miasta i w kierunku Proszowic, wyjazdem poza miasto w kierunku Kielc i Warszawy oraz ulicą Lubocką w kierunku Wadowa i później w kierunku Sandomierza oraz w drugą stronę, w kierunku kombinatu i centrum miasta. Całości infrastruktury dopełniają niedawno zmodernizowane i na nowo wybudowane drogi wewnątrz osiedla. Na zachodnim skraju osiedla znajduje się pętla tramwajowa z kilkoma liniami tramwajowymi. Z obu stron Grębałowa przebiegają liczne połączenia autobusowe.

W najbliższych latach zostanie rozbudowana ulica Kocmyrzowska, do dwupasmowej drogi wybiegającej do obwodnicy Krakowa - późniejszej autostrady.

Źródło: grebalow.euWybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Też tak czuję Joasiu. Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.04.2011 14:04

Za Tobą Beato pierwszy rok żałoby, przyjdą następne lata a smutek będzie ten sam. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na grobie mojej Mamy, nie zginęło nic. Może dlatego, że leży w głębi cmentarza, ale niestety inne, od strony alejek są notorycznie dewastowane. W rozmowie z panią, która była tak uprzejma, za co jej bardzo dziękuję nie wiedziałabym, że staruszkowie przenoszą kwiaty i pamiątki z grobów, na miejsce wiecznego spoczynku, ale swoich bliskich...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakże się cieszę, że na naszych cmentarzach zamontowano monitoring. Skończyły się kradzieże i dewastacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.