Facebook Google+ Twitter

Wioska z tramwajami. Łany rzepaku, czy gorczycy w Szczecinie?

Zastanawiałem się skąd wzięło się porównanie Szczecina z wioską z tramwajami, czy to ze względu na strajkujących rolników jeżdżących ciągle traktorami po Szczecinie, czy raczej ze względu na rozsiane po skwerach, trawnikach rośliny uprawne

Łany rzepaku, czy gorczycy na ul Budziszyńskiej / Fot. Zdzisław SadowskiPo zmianach ustrojowych (transformacji systemowej) w Polsce, upadł właściwie cały przemysł w Szczecinie i Szczecin z potęgi przemysłowej stał się miastem naukowców, urzędników i osób pracujących w usługach (w większości w handlu). W Szczecinie zabrakło pracy dla wszystkich, więc najaktywniejsza młodzież wyjechała w poszukiwaniu pracy do Wielkiej Brytanii.

I chociaż Szczecin leży (jest usytuowany) w dogodnym miejscu, z racji nadgranicznego położenia i bliskości Morza Bałtyckiego (dostępnego przez żeglowną Odrę oraz Zalew Szczeciński), portu morskiego, stoczni remontowej, to jednak stracił swoje znaczenie jako metropolia (historyczna stolica Pomorza Zachodniego), lewitując w stronę miasta prowincjonalnego.

Łany gorczycy czy rzepaku na szczecińskich Pomorzanach / Fot. Zdzisław SadowskiDo tej sytuacji Szczecina przyczyniło się też, nieudolne zarządzanie Szczecinem i w tym czasie, kiedy miasta o podobnym potencjale jak: Poznań, Wrocław poszły do przodu, Szczecin został w tyle. W tyle, na tyle głęboko, że sami szczecinianie, zaczęli porównywać Szczecin, do „wioski z tramwajami”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A myślałem, ze ktoś mi podpowie, czy to rzepak, czy gorczyca, a może jakieś zielsko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.