Facebook Google+ Twitter

Wiosna, ach to Ty

HORTITERAPIA I FLORYSTYKA LECZENIE PIĘKNEM ROŚLIN w Akademii Seniorów Warmii i Mazur. Wiemy jak bardzo wiosna w tym roku okazała się kapryśna. Po długiej zimie wszyscy jesteśmy spragnieni słońca.

 / Fot. Zofia Wojciechowska Wkrótce w lesie będzie można odszukać przylaszczki. W przeszłości przylaszczka znana była i ceniona jako roślina lecznicza. Stosowano ją w schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego, jako środka moczopędnego i przeczyszczającego. Świeże liście przykładano na rany. Osobno sporządzano napary z kwiatów i liści. Ten pierwszy używany był do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek oraz w trakcie leczenia żółtaczki, migren oraz chorób z uporczywym kaszlem i gorączką. Napar z liści stosowany był przy przewlekłych stanach zapalnych oskrzeli. Współcześnie nie jest już stosowana z powodu odkrycia właściwości toksycznych.

Zainspirowani leczniczą mocą roślin i spragnieni kolorów kwiatów spotkaliśmy się w dniu 16 kwietnia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mrągowie na specjalnych warsztatach pokazowych pt. Hotiterapia leczenie pięknem roślin.

Działanie terapeutyczne roślin, ogrodu, ogrodnictwa określane jest mianem hortiterapii. Możliwości terapeutyczne roślin zaczęto dostrzegać na przełomie XVIII i XIX wieku w USA, Anglii, Hiszpanii, choć już w starożytnym Egipcie lekarze dworscy zalecali spacery w ogrodach członkom rodziny królewskiej, cierpiącym na zaburzenia umysłowe. W XIX wieku zaczęto dostrzegać oddziaływanie roślin przede wszystkim na psychikę ludzi. Wprowadzono prace ogrodnicze i polowe do programu terapii. Ośrodki dla umysłowo chorych tworzono na terenach wiejskich lub zakładano w otoczeniu budynków parki i ogrody warzywne oraz sady. W 1936 r. w Anglii ogrodnictwo uznano za metodę terapii nie tylko dla chorych psychicznie, ale także fizycznie. W 1951 roku terapię ogrodniczą wprowadzono w jednym ze szpitali w USA, jako oficjalną metodę leczenia.

Hortiterapia to prekursorska w Polsce dziedzina terapii zajęciowej, gdzie tworzywem jest materiał roślinny, w tym wypadku kwiaty. Irysy, żonkile trąbkowe, alstromerie i gerbery miniaturowe, asparagus i pachnący lasem mech
- to wszystko było naszym ogrodem i łąką . Na zajęciach prowadzonych w ramach Akademii Seniorów Warmii i Mazur realizowanych przy współpracy z Stowarzyszeniem Zielone Dzieci w Zielonej Akademii powstały barwne prace Pań związanych z działalnością Domu Pobytu Dziennego. Naszym celem było dzielenie się dobrymi praktykami dlatego też do udziału w warsztatach zaprosiliśmy osoby, które chcemy zarazić sympatią do hortitrapii. Hortiterapia czyli ogorodoterapia zajmuje się zależnościami między roślinami i ogrodnictwem a człowiekiem i społecznością.

Spotkanie rozpoczęliśmy wykładem z socjoogrodnictwa. Czas spędzony na zielonych warsztatach okazał się
– zdaniem uczestników - kreatywnym sposobem na mądre wykorzystanie leczniczej mocy kwiatów. Wrażenia sensoryczne, florystyczna kreacja przestrzeni, stymulacja barw i zapachu – to podstawowe wartości zajęć hortiterapii. Akademia Seniorów Warmii i Mazur oraz bezpośredni realizator zajęć Stowarzyszenie Zielone Dzieci mamy nadzieję, że pokazowe warsztaty będą przyczynkiem do kolejnych spotkań. Chcielibyśmy by powstał w Mrągowie Klub Miłośników Kwiatów i Hortiterapii.

Wykład i zajęcia prowadziła Zofia Wojciechowska. Zapraszamy wszystkich chętnych na nasze spotkania do Zielonej Akademii.

Stowarzyszenie Zielone Dzieci Mrągowo

Tel. 518 921 104

programpomost@gmail.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.