Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12967 miejsce

Wiosna na Kampinoskim Szlaku Przechadzkowym

Na tym szlaku znajdziesz najlepiej zachowane wydmy śródlądowe w Europie. Polana turystyczna u jego końca posłuży za miejsce wspaniałego weekendowego pikniku. A Szlak Przechadzkowy jest zaledwie kilkadziesiąt minut jazdy od centrum Warszawy.

Szlak Przechadzkowy w KPN / Fot. Arek BraniewskiSzlak Przechadzkowy wiedzie z Izabelina do Wólki Węglowej i ma 7,3 kilometra. Jest to trasa przeznaczona tylko do wędrówki pieszej. Można go przebyć w półtorej do dwóch godzin. Aby dotrzeć do początku szlaku komunikacją miejską, najlepiej dojechać do stacji metra Młociny, a stamtąd wsiąść w autobus 708 i jechać do przystanku Sienkiewicza. Trzeba tylko pamiętać, że to już druga strefa. Do Szlaku Przechadzkowego dojdziemy skręcając z ul. 3 Maja, tuż przy przystanku, w Krasińskiego, a następnie w Prymasowską. Sam szlak polecany jest przede wszystkim dla turystyki rodzinnej i faktycznie w ładną pogodę w weekend to popularne miejsce spacerów rodzin z dziećmi. Maszerując szlakiem, który jest oznaczony kolorem czerwonym, trudno pobłądzić, bo znaki informują o wszelkich zakrętach w zrozumiały sposób, do tego występują co około 100 metrów, a niekiedy nawet częściej.

Góra Ojca


Już po nieco ponad dwóch kilometrach docieram do miejsca, gdzie zaczynają się wydmy. Dawno temu, w postglacjale, czyli wtedy gdy lądolód ustępował z naszych ziem, a wody lodowca topniały, z piasków osadzonych w pradolinie Wisły, wiatr utworzył wydmy śródlądowe. Obecnie, wzdłuż Wisły wydmy ciągną się na przemian z bagnami. Jedną z najwyższych wydm jest Góra Ojca. Ma prawie 101 m n.p.m. Nazwa odnosi się do ks. Władysława Korniłowicza, który współtworzył Zakład dla Niewidomych w Laskach, a na wydmie chciał wybudować dom rekolekcyjny. Plan się nie powiódł, ale szlachetny ksiądz został upamiętniony.

Jeziorko Opaleń


Na piątym kilometrze szlaku, mijam Jeziorko Opaleń. To sztuczny zbiornik wodny. Jeszcze stosunkowo niedawno, bo w okresie międzywojennym, znajdowała się tu bażantarnia miejscowego właściciela ziemskiego. Obecnie, poza tym, że jeziorko stanowi urozmaicenie leśnego krajobrazu, sprzyja istnieniu bogatego świata roślinnego i zwierzęcego. Występują tu między innymi żaby i traszki. Ja dostrzegam tylko dwie żmije pełzające wśród chrustu. Na tym odcinku, Szlak Przechadzkowy jest jednocześnie ścieżką dydaktyczną „Wokół Opalenia”. Tablice informacyjne zawierają przystępne i ciekawe fakty dotyczące tej części parku.

Polana Turystyczna


Do Polany Turystycznej w Opaleniu dochodzę po sześciu kilometrach wędrówki. To doskonałe miejsce na piknik na zakończenie wycieczki. Szlak Przechadzkowy krzyżuje się wieloma innym trasami – pieszymi i rowerowymi. Tym samym, na polanę docierają i piechurzy, i zwolennicy dwóch kółek. Przybywają tu całe rodziny i grupy przyjaciół, aby spędzić popołudnie przy grillu. Również dzieci na pewno będą zadowolone z pobytu na polanie w Opaleniu, bo mają tu do dyspozycji plac zabaw i bramki do gry w piłkę. Z Polany Turystycznej już niedaleko do Wólki Węglowej i końca Szlaku Przechadzkowego z przystankiem autobusu 110 w kierunku metra Marymont.

Wybierając się do Kampinoskiego Parku Narodowego, znalazłem w domu swój bilet do Puszczy Kampinoskiej, w której byłem 13 lat temu na wycieczce szkolnej. Teraz na pewno nie będę czekał tak długo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Po twojej zachęcie nie pozostaje nic innego tylko udać się na spacer.
Ja niestety nie mieszkam w Warszawie i mam za daleko na Szlak Przechadzkowy.
W Poznaniu są też śliczne tereny którymi muszę się pocieszyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.