Facebook Google+ Twitter

Wiosna na polskim rynku pracy. W Warszawie więcej ofert niż w Rzymie

Na polskim rynku pracy zapanowała wiosna. Bezrobocie się zmniejsza, a ofert pracy jest coraz więcej.

Raj dla pracowników
Rynek pracy coraz szybciej odradza się. Najlepiej to widać na przykładzie Warszawy. W polskiej stolicy bezrobocie sięga zaledwie 3,5 proc. (najniżej w kraju), a ofert pracy jest coraz więcej. Jak wynika z najnowszej analizy dotyczącej zmian na polskim rynku, z ponad 53,5 tys. ofert opublikowanych w połowie marca w największych serwisach rekrutacyjnych, aż 22 proc. pochodziło z Warszawy. Drugie miejsce w skali ilości ofert zajmuje Kraków (11 proc.). Na trzecim miejscu plasuje się Wrocław (9 proc.). Piątkę zamyka Poznań (6 proc.) i Łódź (4,5 proc.).

Zapotrzebowane branże
Usługi, handel oraz budownictwo. Oto najbardziej perspektywiczne branże na wiosennym rynku pracy. W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu z lekkością znajdą zajęcie informatycy oraz specjaliści z obsługi klienta. Poznański i łódzki rynek z kolei najwięcej pracy zaoferował dla handlowców oraz pracowników sektora produkcyjnego.

Analiza pokazała, że wielkie polskie miasta rewelacyjnie uporały się ze skutkami ubiegłorocznej stagnacji gospodarczej, znacząco wstrzymując falę zwolnień. "Liczba ofert zatrudnienia rośnie z miesiąca na miesiąc średnio o 15 proc."
komentuje dla serwisu Forsal.pl, Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

U nas lepiej niż Europie
Zestawiając dane z polskich serwisów rekrutacyjnych z takimi serwisami pracy, jak austriacka careesma.at, włoski infoJobs.it czy hiszpański infoJobs.net wynika, że pod względem ilości propozycji pracy, Warszawa wyprzedziła Rzym, gdzie ofert jest o 53 proc. mniej niż w stolicy Polski i Wiedeń, gdzie zapotrzebowanie rynku jest o 45 proc. mniejsze.

Stabilność i rosnącą siłę rynku podkreśla również ilość wysoko wykwalifikowanych osób poszukujących pracę. W marcu na oferty w Warszawie aplikowało ponad 300 tys. osób. Na jedno stanowisko w stolicy kandydowało 86 osób. Warszawa jest również niezaprzeczalnym liderem w skali miast, gdzie średnie wynagrodzenie znacząco przekracza średnią krajową (3 525 zł). W lutym b.r. taką pensję oferowało 30 proc. warszawskich pracodawców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.