Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosna. Zadbaj o swoją skórę dietą i czymś jeszcze

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Wikipedia, Autor:Tomasz Kuran
Wiosna już czuć. Wreszcie zaczęła się budzić i wchodzić w nasze progi. Powietrze ociepliło się, słońce radośnie zaświeciło i rozświetliło nam lica, poprawiło humor i chęci do życia. Tylko z naszą cerą coś trochę nie tak. Zadbajmy o nią.

Przez zimę zbielała, poszarzała, czasem ma wypryski i swędzenia, dokucza trądzik, nawet naskórek chce schodzić. Co począć i jak reagować na takie dolegliwości? Co robić dla poprawy i jak regenerować skórę na wiosnę? Lekarze radzą – na złą skórę najlepszy cynk i karoten oraz witamina A. Istotne miejsce w utrzymaniu zdrowej skóry, zajmują kwasy tłuszczowe omega 3, które są też płaszczem ochronnym w nadmiernej utracie wody. Natomiast cynk - w opinii dietetyków to świetny "naprawiacz i regenerator skóry".

Maseczki i okłady na skórę

Jest on ważnym mikroelementem, o którym - być może coś już wiedziały - kobiety w czasach antycznych. Jeżeli nawet nie – to bezspornie wykorzystywały dla poprawy wyglądu skóry, dobroczynne działania składników zawartych w ziołach, owocach i warzywach, w odległych wiekach starożytnych Chin. A, co ciekawe – miały do swojej dyspozycji cynk ze sproszkowanych pereł, które obfitują w ten pierwiastek. Z jego udziałem wyrabiano w dawnych Chinach: maseczki i okłady na skórę oraz pudry, na usta pomadki i lakiery, na włosy.

Starożytni mieli specjalne technologie tworzenia mikstur, opartych – jak to się mówi - na bazie cynku, które miały działać na rzecz poprawy wyglądu skóry, ożywiać barwę, nadawać jej blasku i gwarantować skórze prawdziwe zdrowie. Niektóre panie, oczywiście z wysokich sfer drabiny społecznej, chętnie zjadały proszek cynkowy, w nadziei i przekonaniu o jego dobroczynnym działaniu, dodawaniu i poprawianiu urody.

Działa ochronnie i łagodząco

Dziś wiadomo, że piata część cynku w naszym organizmie, znajduje się w skórze. Cynk, jako pierwiastek, pełni rolę ochroniarza jej bezpieczeństwa. Doskonale chroni skórę przed szkodliwymi warunkami środowiska i niewłaściwym stylem życia (palenie papierosów, nadmierne picie kawy, alkoholu, itp.). Wrogami cynku są także: mleko i jego przetwory, cukier i słodycze oraz zbyt duże ilości błonnika. Osoby nadmiernie spożywające słodycze cierpi na utratę do ok. 3 mg cynku dziennie. Działa on łagodząco, uspokaja i koi "zaognienia" skórne, i zwiększa odporność skóry na infekcje.

Cynk ponadto jest doskonałym przyspieszaczem procesów regeneracyjnych skóry. Dzięki niemu wszelkie rany łatwiej i szybciej się goją. Czasem lekarze zalecają go osobom z tłustą cerą, albo trądzikiem, ze stanami zapalnymi lub zmianami ropnymi – czytamy o tym w odżyw skórę od środka. Organizm o właściwej ilości cynku w organizmie ma zapewnioną poprawę przyswajania i wykorzystania przez poszczególne tkanki, witaminy A, która jest jedną z głównych i najważniejszych przyjaciółek, zdrowej i pięknej skóry.

Ostrygi, małże i mięso z indyka

Jeżeli ktoś chce mieć konieczny i niezbędny poziom cynku w organizmie, powinien dbać w swojej diecie o spożywanie produktów obfitujących w ten pierwiastek. Mają go pod dostatkiem owoce morza, szczególnie ostrygi i małże. W mniejszych dawkach, ale jednak w niemałych znajduje się również w rybach, mięsie (zwłaszcza z indyka), podrobach i produktach zbożowych z tzw. pełnego przemiału oraz w nasionach roślin strączkowych.

Także warzywa i owoce mają cynk, lecz w bardzo ubogich ilościach. Największe ilości ma go: seler, kapusta (każda), ogórek i zielony groszek. Natomiast dość dużo zawiera go woda z wodociągów, zbudowanych z ocynkowanych rur. Jednak takie dostarczanie cynku do organizmu jest niewskazane, a wręcz groźne dla zdrowia.

Lekarze ostrzegają: nadmiar cynku w organizmie szkodzi. A, więc zajadanie się na przykład ostrygami i małżami może nam odbić się na zdrowiu. Odczujmy to w postaci dolegliwości układu pokarmowego, poprzez nieprzyjemne skurcze w żołądku czy jelitach, albo w niestrawności. Zatem może lepiej – na wszelki wypadek – stosować dostępne na rynku kremy i maski z cynkiem. I jeszcze jedna uwaga. Cynk traktowany jest na ogół jako afrodyzjak. Ten niewinny pierwiastek słynie z podnoszenia libido i poprawiania męskości. Jest jednym z ważnych składników spermy.

Pomaga w leczeniu wielu chorób

Cynk służy nie tylko zdrowiu skóry, ale i poprzez odpowiednią dietę, opartą na produktach bogatych w ten pierwiastek, albo też przy zastosowaniu dodatkowo suplementów czy preparatów z zawartością np. siarczanu cynku, możemy sobie wspomagać leczenie niektórych chorób, m.in. reumatyzmu, artretyzmu i prostaty. Cynk pomaga także w leczeniu choroby depresji i stanów agresji, i - co warto pamiętać – cynk odkłada się w mózgu - czytamy w kuchnia.pl. Wpływa a nawet warunkuje właściwą kondycję i wygląd skóry, włosów, paznokci i kości.

Niedobory cynku wpływają na upośledzenie zdolności koncentracji, pamięci i zapamiętywania. Powodują też choroby skóry, w tym trądzika młodzieńczego i łysienia. W chorobach skóry warto stosować napoje z zawartością drożdży (najlepiej piwnych). Może to być mleko gotowane z drożdżami. Stanowią one bogate źródło cynku. Bardziej korzystne niż napoje, w przypadku wystąpienia chorób skóry i włosów, jest stosowanie w miejscach choroby - maseczek i okładów. Tu ciekawostka: starożytni Egipcjanie spożywali i stosowali drożdże zewnętrznie – w walce z egzemą i grzybicą.

Chroni przed starzeniem

Przez okrągły rok warto pamiętać, że dla dobra skóry niezbędne jest częste spożywanie produktów bogatych w beta karoten (jeden z barwników owoców i warzyw). Dzięki niemu owoce i warzywa mają przyjemny dla oka kolor, na przykład pomarańczowy, żółty, zielony albo czerwony. Ale beta karoten to jeszcze coś więcej – to dla naszego zdrowia istotny prekursor witaminy A – podaje informacja naturalny samoopalacz. Ma tę cudowną cechę, że nasz organizm może i potrafi go przekształcić czy przemienić w czystą formę retinolu (aldehydu).

Beta karoten zaliczany jest do grupy karotenoidów, który razem z innymi retinoidami pełni rolę witaminy A. W siatkówce oka utlenia się do retinalu, który uczestniczy w procesie widzenia. Jednym słowem - beta karoten to ważny składnik wpływający na prawidłowe działanie oczu, czyli na proces widzenia. I jeszcze jedna zaleta beta karotenu: pod jego wpływem ciało nasze przybiera promienne, opalone zabarwienie skóry. Tylko ostrożnie – nie przesadzać z nadmiarem beta karotenu. Bo można dostać przesadnie, nadmiernie marchewkowy look.

Z drugiej strony jednak, zapewnienie organizmowi właściwego poziomu beta karotenu, gwarantuje względne bezpieczeństwo prawidłowego stanu i wyglądu skóry. Jest on, bowiem świetnym przeciwutleniaczem, który chroni skórę przed szkodliwym, ale także niszczącym działaniem wolnych rodników, będących "cichociemnymi" i zdradzieckimi sprzymierzeńcami starzenia. Wolne rodniki – to "darmozjady", w jakimś sensie wybrakowane atomy lub cząsteczki, które kradną naszym zdrowym tkankom elektrony. Przez to wpływają na upośledzenie ich funkcjonowania.

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto