Facebook Google+ Twitter

"Wirek oczami uczniów". Uczenie "małej ojczyzny"

Współautorzy: Barbara Podgórska

W poniedziałek, w Szkole Podstawowej nr 8 w Rudzie Śląskiej podsumowano akcję edukacyjną „Wirek oczami uczniów”.

Przemek Noparlik / Fot. Adam K. PodgórskiOd zeszłorocznej jesieni w projekcie uczestniczyła grupa uczniów klas piątych, skupiona wokół nauczyciela historii, Przemysława Noparlika. Uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych i wycieczkach poznając dwa wireckie kościoły - rzymskokatolicki oraz ewangelicki, hałdy pozostawione przez dawne huty cynku, stare osiedle robotnicze Ficinus, a także poszukując śladów synagogi wysadzonej w powietrze przez hitlerowców. Rozmawiali z mieszkańcami, gromadzili zdjęcia z archiwów rodzinnych, zaglądali do biblioteki, poszukiwali pamiątek.

W ten ciekawy sposób, bezpośrednio, nie tylko z książek i relacji nauczycieli poznawali przeszłość i teraźniejszość swojej małej, wireckiej ojczyzny. Ich dociekania i poszukiwania zaowocowały stworzeniem wirtualnego przewodnika po dziejach, zabytkach i kulturze dzielnicy. Funkcjonuje on na stronie internetowej wirek.ubf.pl.
Uczestnicy skladaja relacje o swoich dokonaniach / Fot. Adam K. Podgórski
- Współorganizatorem projektu jest Stowarzyszenie Genius Loci - Duch Miejsca, zajmujące się przeszłością i kulturą Górnego Śląska - informuje Marcin Jarząbek. - Mamy nadzieję, że portal będzie chętnie odwiedzany przez internautów, szczególnie rudzkich.

Dzisiejsze podsumowanie było okazją do wręczenia dyplomów laureatom szkolnego konkursu wiedzy historycznej oraz podziękowań dla osób, które pomagały w realizacji pomysłu. Zaprezentowała się także Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Ottona z Pilczy. Jej uczestnicy zademonstrowali średniowieczne stroje i oręż, pozorowali walki rycerskie oraz wystąpili w pokazie dawnych tańców dworskich.

Wręczenie nagrody / Fot. Adam K. PodgórskiWidzowie / Fot. Adam K. PodgórskiGrupa rekonstrukcji hitorycznej / Fot. Adam K. Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się z moimi przedmówcami. Oby było więcej takich działań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa inicjatywa pozwalająca w sposób przyjemny na zapoznawanie się z historią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest to. Ocalanie od zapomnienia i wychowywanie w duchu poszanowania historii...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.