Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21405 miejsce

Wirkom odrasta mózg ze wspomnieniami

Naukowcy stwierdzili, że nadzwyczajną zdolność regeneracyjną mają robaki morskie, wirki. Potrafią odbudować utraconą głowę wraz z pamięcią. Odkrycie to może przyczynić się do badań nad zdolnościami regeneracyjnymi w przypadku ludzi.

Wirek / Fot. Wikipedia Commons Wśród wielu zwierząt dysponujących zdolnościami regenerowania utraconych organów są wirki, morskie robaki, proste stworzenia, ale posiadające mechanizm regeneracji obcy gatunkowi ludzkiemu.

Robaki w sytuacji głodu zjadają własne komórki. Nie doznają przy tym jednak uszczerbku na poprawnym działaniu organizmu. Stają się tylko coraz mniejsze i przestają się rozmnażać, bo układ rozrodczy zostaje pochłonięty w pierwszej kolejności. Po odżywieniu odrastają im utracone komórki.

Badacze z Tufts University w USA odkryli niedawno, że robaki, kiedy odetnie się im głowę, potrafią sobie odbudować drugą. Głowa ta będzie potrafiła odrosnąć, ale bez najmniejszego uszczerbku dla zdobytych uprzednio umiejętności. Zachowuje tę samą pamięć. Sprawdzono to, ucząc robaki pewnych zachowań automatycznych. Stworzenie z nową głową także je pamiętało.

Zbadanie mechanizmu właściwości regeneracyjnych wirków może przyczynić się do rozwoju medycyny. Może dzięki temu ludzie będą mogli odtwarzać fragmenty mózgu utracone wskutek urazu lub choroby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

To fakt, rzecz niezwykle intrygująca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa informacja, powiedziałbym nawet, że przełomowa. Wynika z niej, że ośrodek pamięci wirka nie mieści się w głowie, tylko być może rozproszony jest po całym ciele ? Znane są przypadki ludzi z ciężko uszkodzonym mózgiem, którzy potrafili po czasie odtworzyć zdarzenia z przeszłości. Może u nas jest podobnie ? Wiadomość niejako przemknęła "bokiem", a wydaje mi się wyjątkowo interesująca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.