Facebook Google+ Twitter

Wirtualna polityka, realne emocje

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-12-07 18:39

Żeby zostać europosłem wystarczy kilka minut. Trzeba tylko zalogować się na stronie www.bemep.eu. W grę komputerową „Zostań posłem do Parlamentu Europejskiego” gra już na stałe ponad 4 tys. osób z całego świata.

Codziennie ponad 2 tys. Polaków głosuje, tworzy nowe frakcje polityczne, odpowiada na pytania związane z Unią Europejską i dyskutuje na forum internetowym.

– Nie brakuje też chętnych spoza Europy, mamy zgłoszenia z Kanady i Izraela – mówi Michał Kwietniewski z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, która założyła grę.

Pomysł pojawił się po pierwszych wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których brali udział Polacy. – Frekwencja wynosiła wtedy zaledwie 20 procent – mówi Michał Kwietniewski. – Chcieliśmy więc dotrzeć do młodych ludzi, którzy będą decydować o kształcie Polski i Unii. I tak powstała gra, która uczy przez zabawę, a przy okazji sprawdza wiedzę i umiejętności. Dziś można grać i rozmawiać na forum po polsku, angielsku i francusku.

Kilkudziesięciu graczy w rubryce „miejsce pochodzenia” wpisało Łódź. 26-letni łodzianin Dominik Krakowiak jest założycielem drugiej co do wielkości wirtualnej frakcji politycznej. – O grze dowiedziałem się od hiszpańskiej koleżanki z pracy, szybko udało mi się wciągnąć do zabawy mojego najlepszego przyjaciela – mówi Dominik, który od półtora roku pracuje i studiuje w Brukseli. – Pomyślałem, że gra może być świetnym uzupełnieniem studiów i pracy, pracuję przecież w Europe Direct – centrum informacyjnym Komisji Europejskiej. Takie przetestowanie moich politycznych umiejętności może tylko zaprocentować.

W grze, oprócz rzeczywistych frakcji Parlamentu Europejskiego, istnieją też wymyślone i stworzone przez uczestników. – Nie chciałem pozostać gorszy i wymyśliłem program polityczny, nazwę partii i... zacząłem jej promocję. Przydała mi się wiedza z zakresu marketingu politycznego – mówi Dominik. „Partia” ma już swoją stronę internetową, zarząd, a niedawno podpisała pierwszą umowę koalicyjną...

Dzięki grze można nawiązać kontakt z ludźmi o podobnych poglądach. – W przyszłym tygodniu wybieram się na piwo z mieszkającym w Brukseli Austriakiem, prezesem wirtualnej grupy Zielonych – cieszy się Dominik.

Krzysztof Olejniczak, student marketingu i zarządzania na Politechnice Łódzkiej, gra dopiero od miesiąca, a już nie wyobraża sobie dnia bez wizyty na stronie. – Żeby gra miała sens, trzeba grać cały czas, wszystko bardzo szybko się zmienia, ciągle trzeba głosować, a na forum odbywają się burzliwe dyskusje – mówi Krzysztof. – Nie jestem chyba uzależniony, poświęcam na to pół godziny dziennie. Ale myślę o niej przez cały dzień, trzeba przecież dobrze się zastanowić, jak zagłosować, jakie zająć stanowisko, a czasem sprawdzić jakieś informacje.

Podobnie określa swoje podejście do gry Gabor Kerenyi, student anglistyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi: – Wciągnęła mnie wirtualna polityka. Poza tym wystarczą dwa dni przerwy, żeby stracić rozeznanie.

Dzięki grze można poznać prawdziwych polityków. – Jestem w zarządzie dyskusyjnym, więc muszę czasem spotykać się z ludźmi w realu. Poznałem wiele interesujących osób z tej sfery – mówi Gabor.

Druga edycja gry zakończy się wiosną, kilkudziesięciu najlepszych graczy pojedzie do Brukseli na zaproszenie posłów Parlamentu Europejskiego. – Zależy mi na wygranej, ale sam udział w grze to już sukces – dodaje Gabor Kerenyi.

Justyna Kowalewska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.