Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26353 miejsce

Wirtualna wycieczka po Warszawie śladami II linii metra

Być może nikt na to nie patrzył z tej perspektywy, ale druga linia metra ma szansę stać się ważnym elementem szlaku turystycznego Warszawy. Stacje w strategicznych miejscach pozwolą nam bliżej poznać starą Warszawę i jej klimatyczne kamienice.

 / Fot. Lvova Anastasiya (Львова Анастасия, Lvova)/CC BY-SA 3.0Co w niej takiego wyjątkowego?

Pierwsza linia wiezie nas z Kabat - betonowej dżungli zbudowanej na skraju rezerwatu przyrody - do stacji Młociny na Bielanach. Według mnie jest to trasa bardzo funkcjonalna - służy raczej do przemieszczania się z pracy do domu i odwrotnie. Oczywiście jest nieoceniona. Warszawiacy już żyć nie mogą bez metra i przyznam, że jestem w gronie tych osób, które cenią sobie bardzo możliwość przejazdu z jednego końca miasta na drugi w krótkim czasie i bez korków. Co do powstającej właśnie linii, łączącej dotąd omijane Bemowo z Gocławiem i Bródnem - centralny jej odcinek ma dosyć ciekawą trasę. Otóż na odcinku od Ronda Daszyńskiego do samej Pragi Północ, wysiadając na każdej stacji, możemy zaznać turystycznej i historycznej ekstazy! Nie wierzycie? Zapraszam na wirtualną wycieczkę!

Rondo Daszyńskiego - Muzeum Powstania Warszawskiego

Tym, którzy zastanawiają się, co też jest ciekawego w tym miejscu, przypomnę... Muzeum Powstania Warszawskiego. Ze stacji metra będziemy mieć zaledwie kawałeczek do przejścia i naszym oczom ukazuje się ten piękny gmach, który każdego ściska za serce. To, co znajduje się w jego wnętrzu, zasługuje na uwagę zarówno rodowitych mieszkańców, jak i przybyłych do naszego miasta turystów. Historia wiążąca się z Powstaniem to mrożąca krew w żyłach opowieść o odwadze oraz walce o honor i wolność - pierwsza ważna stacja na centralnym odcinku drugiej linii metra.

Rondo ONZ - Plac Grzybowski

Centrum warszawskiego biznesu, przy którym jak grzyby po deszczu wyrastają nowoczesne szklane wieżowce... Nieopodal - Plac Grzybowski - który historią swą sięga początku XVII wieku. Przy placu znajduje się Kościół Wszystkich Świętych, którego mury pamiętają XIX wiek. Warto również zwrócić uwagę na słynny Teatr Żydowski i synagogę. Idąc dalej, w stronę następnej stacji metra, miniemy imponujące, ocalałe z getta kamieniczki na Próżnej. Warto przejść się tą ulicą, bo to jedno z niewielu miejsc w Warszawie, w którym możemy poczuć, jakbyśmy cofnęli się w czasie o 70 lat…

Świętokrzyska - PAST-a

Kiedy pójdziemy dalej, wyrasta przed nami budynek przypominający średniowieczną wieżę zamkową - PAST-a. Patrząc na niego, nie sposób nie wspomnieć zaciętych walk, które toczyły się tam w czasie Powstania Warszawskiego. Dla Warszawiaków to jeden z ważniejszych symboli tamtych lat, dla turystów - punkt z pewnością wart odwiedzenia na historycznej mapie miasta.

Nowy Świat - Uniwersytet

Część historycznego Traktu Królewskiego prowadzi do Starego Miasta i Zamku Królewskiego. Nie trzeba tej stacji chyba długo opisywać - ulica w 1994 roku została mianowana jednym z pomników historii w Warszawie. Cała zabudowa przypomina stare czasy - wzdłuż traktu znajduje się szereg zabytkowych kamienic, odnowionych w latach 90-tych według projektu dr. Krzysztofa Domaradzkiego. I oczywiście - pamiętający początki XIX wieku Uniwersytet Warszawski.

Powiśle - Centrum Nauki Kopernik

Jedna z najmodniejszych dzielnic Warszawy, łącząca w sobie uroki klubowego życia i kawałek historii, który spotykamy na Mariensztacie i Solcu. Tu warto zobaczyć chociażby zabytkowy budynek Elektrowni Powiśle, Rynek Mariensztacki, Pomnik Chwała Saperom. Poza tym jeden z najważniejszych punktów, do którego swe kroki kierują wycieczki zjeżdżające tu z całej Polski i z zagranicy - Centrum Nauki Kopernik. Warto spędzić tam trochę czasu, „zobaczyć dźwięk”, sprawdzić jak powstaje tornado czy obejrzeć spektakl, w którym grają wyłącznie… roboty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Interesujący opis . Na pewno się komuś może przydać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny pomysł i wykonanie! Zasłużone 5* :)... Witamy serdecznie w serwisie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.