Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26631 miejsce

Wirtualne archiwum represjonowanych w Krakowie

Wraz z otwarciem nowej stałej ekspozycji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pt. Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956 wystartuje nowatorski projekt wirtualne archiwum.

Internetowa baza danych ofiar hitlerowców i reżimu stalinowskiego dostępna pod adresem www.krakowianie1939-56.mhk.pl. Archiwum pozwoli zapoznać się z biogramami ludzi represjonowanych przez gestapo oraz UB w Krakowie, w tym między innymi przetrzymywanych i torturowanych w Domu Śląskim przy ul. Pomorskiej.

Udostępnione informacje to efekt ponad sześćdziesięciu lat wytężonych poszukiwań pracowników Muzeum na temat ofiar terroru hitlerowców i reżimu stalinowskiego. Zgromadzone dane tworzą swoistą narrację na temat bolesnych losów Krakowian walczących o wolną Polskę. Dokumenty, fotografie, noty biograficzne oraz wspomnienia pozwolą zwiedzającym i internautom zapoznać się z sylwetkami represjonowanych oraz ich różnymi postawami jakie przyjmowali wobec okupanta i władzy komunistycznej.

Archiwum zostanie udostępnione zwiedzającym w formie ekranów dotykowych, na których za pomocą wirtualnej maszyny do pisania będzie można wyszukiwać nazwiska i pseudonimy ofiar. Internauci znajdą aplikację w dwóch wersjach językowych. Celem opublikowania zasobów w Internecie jest z jednej strony umożliwienie korzystania z danych badaczom historii, z drugiej dotarcie do rodzin ofiar by przybliżyć im historię przodków, a także aby zachęcić ich do przekazywania Muzeum nieznanych dotąd faktów i pamiątek.

Krakowianie wobec terroru… to kolejna ekspozycja krakowskiego Muzeum Historycznego, w której szeroko zostały wykorzystane nowe technologie. Dawne cele gestapowskie ożyją wspomnieniami dzięki prezentacjom multimedialnym, oddającym straszny klimat tamtych czasów. Przygotowaliśmy je w celu przybliżenia zwiedzającym metod działania hitlerowców, władz komunistycznych, historii Domu Śląskiego oraz wstrząsających relacji osób, których terror oprawców dotknął osobiście – mówi Beata Mordarska, Prezes Zarządu Veneo - Zapewnienie widzom interaktywnych form komunikacji pozwala na aktywne uczestniczenie w ekspozycji, dostarcza wielu bodźców, nie tylko wzrokowych, ale i słuchowych, dzięki czemu oddziałuje na wyobraźnię, budzi emocje. Ma też przyciągnąć uwagę młodych ludzi, którym na szczęście nie było dane żyć w tamtych czasach.

Uroczysta inauguracja wystawy oraz wirtualnego archiwum będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Cele aresztu będzie można zwiedzać bezpłatnie do 4 czerwca. Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum www.mhk.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.