Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19212 miejsce

Wirtualne drugie życie w "Piwnicy pod Aniołami"

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-05-17 14:21

Chciałbym opisać fenomen wirtualnego świata Second Life na przykładzie konkretnej społeczności - "Piwnicy Pod Aniołami", która nie tylko urządza dyskusje, wystawy malarskie, konkursy, ale nawet wydaję własną wirtualną gazetę...

"Piwnica Pod Aniołami" to wirtualna hybryda baru, klubu dyskusyjnego, galerii i sceny do występów. "Piwnica pod Aniołami" w Second Poznań; / Fot. fot. Michał Nowakowski Podczas, gdy większość użytkowników Second Life chodzi na dyskoteki i odwiedza sex-pokoje, Piwniczanie organizują dyskusje, konkursy, wystawy malarskie, prowadzą własną czytelnie, organizują wieczorki artystyczne, słuchowiska. Ostatnio również wydają "secondlifową" gazetę "Nieregularnik".

W żadnym wypadku nie jest to zamknięta grupa! Wszystkie nowe osoby są mile widziane bez znaczenia czy chcą podzielić się swoją kreatywnością czy "tylko" obecnością.

Wystawa prawdziwego polskiego malarza w "Piwnicy"; / Fot. fot. Michał Nowakowski

Wystawy


Powierzchnia Piwnicy nie jest zbyt duża, ale przestrzeń została rozplanowana w sposób przemyślany. W budynku jest specjalny kącik przeznaczony do wywieszania rysunków i obrazów. Miałem okazję być w Piwnicy kiedy wisiały obrazy polskiego malarza Jacka Klepka. Ponieważ ich autor odbywa karę pozbawienie wolności w zakładzie karnym Warszawa-Białołęka podczas otwarcie wystawy był obecny awatar (wirtualna postać, w którą wciela się użytkownik – przyp. red.) jego przyjaciółki. Opowiadała ona na pytania zebranych awatarów, sama dopowiadała coś od siebie.

Nieregularnik "secondlifowa" gazeta


"Nieregularnik" był moim pomysłem, a Manro Alsop - mój awatar, stał się jej redaktorem naczelnym. Gazeta opisuje przede wszystkim aktualności z tzw. Second Poland (z wirtualnych miast istnieje już Kraków, Poznań i Wrocław, a planowane są jeszcze Gdańsk, Zakopane i inne).Gazeta SL-owa 'Nieregularnik' leżąca na stole; / Fot. fot. Michał Nowakowski

Każdy awatar może zaproponować swój tekst będący newsem, recenzją, felietonem, wywiadem lub inną formą
dziennikarskiej kreatywności. Do tej pory ukazały się dwa numery, ale trzeci i czwarty są już w drodze. Tak więc zainteresowanych zachęcam do zakładania swoich postaci i wpisywania w wyszukiwarce tego miejsca.

Wieczorki artystyczne


Wiele można by pisać o wydarzeniach w "Piwnicy", ale aby tekst ten zamknąć w rozsądnej liczbie znaków opiszę już ostatnie zagadnienie - wieczorki artystyczne.Wnętrze "Piwnicy pod Aniołami"; / Fot. fot. Michał Nowakowski Jeżeli, któryś z awatarów tworzy np. wiersze, opowiadania, piosenki, obrazy czy rysunki społeczność zorganizuje dla niego wieczorek. Podczas spotkania będzie on mógł zaprezentować swoją twórczość zebranej publiczności.

Jak taki wieczorek wygląda? Awatar artysty rozsiada się wygodnie. Odpowiada na pytania publiczności. A jeżeli chce także opowiada coś od siebie. Nierzadko wydarzenie to łączy się ze słuchowiskiem przygotowanym wcześniej przez jednego z awatarów.

Czym jest Second Life?


Second Life jest wirtualnym światem stworzonym w 2003 roku przez Philipa Rosedale'a i jego firme Linden Lab. Od tego czasu zapisało sie tam ponad osiem milionów ludzi."Piwnica pod Aniołami" w Second Poznań; / Fot. fot. Michał Nowakowski Jego wirtualny świat symuluje powierzchnię ok. 250 km kwadratowych i stale się powiększa. Jest światem nowych możliwości działającym jednak na sprawdzonych metodach. Jego gospodarka jest lustrzanym odbiciem realnego pierwowzoru. Operuje na wirtualnej walucie Linden Dolar i opiera sie na aktualnych trendach. [1]

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.