Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26405 miejsce

Wirtualne spacery po Mińsku Mazowieckim

Od 12 marca br. w serwisie www.minskmaz.com.pl można udać się na wirtualny spacer ulicami Mińska Mazowieckiego. Ideą pomysłu jest odejście od konwencjonalnej mapy miasta. Oprawą muzyczną spacerów są piosenki lokalnych zespołów.

Pomysł zrealizowania aplikacji narodził się już prawie 1,5 roku temu. Ze względu na nowatorskość i brak tego typu rozwiązań w internecie konieczne było przeprowadzenie - głównie metodą prób i błędów - różnych testów, które miały ocenić stopień możliwości jego realizacji. Intensywne prace rozpoczęły się dopiero wiosną ubiegłego roku. Większość zdjęć wykonanych została na przełomie kwietnia/maja ubiegłego roku, część w listopadzie a kilkadziesiąt "strategicznie" brakujących - na początku marca 2008.

Na czas kampanii wyborczej część prac stanęła w miejscu - nie było sensu fotografować ulic oklejonych plakatami kandydatów. Początkowo do transmisji wideo z ulic wykorzystywano YouTube czy Google Video, jednak zła jakość obrazu (gorsza niż jakość zdjęcia) zmusiła do rezygnacji z tego pomysłu.

Realizacja


Z technicznego punktu widzenia wirtualne spacery to ok. 4600 zdjęć podzielonych na 206 odcinków ulic. Zarówno samo wykonanie zdjęć (Leszek Siporski, Adam Szczepaniak ), jak i ich późniejsza obróbka wymagały trochę wysiłku. Większość zdjęć wykonywana była w soboty, niedziele i święta, więc ruch na ulicach był nieduży (co widać na zdjęciach), i to uchroniło od podejrzliwych obserwacji przechodniów. Niektórzy nie wytrzymali i pytali "co z tego ma być?". Kolejnym etapem było posortowanie zdjęć, a zdecydowanie najwięcej czasu zajęło wykadrowanie każdego z nich tak, aby punkt połączenia horyzontu z chodnikiem (głównie) wypadał dokładnie na środku kadru. Cały mechanizm obsługi spacerów to najbardziej zaawansowany moduł strony, który wykorzystuje kilka współpracujących ze sobą technologii, jak np. relacyjne bazy danych, PHP, Flash oraz XML.

Poprawki kosmetyczne


Podkładem dźwiękowym dla spacerów miały być nagrania dźwięków z ulic Mińska Mazowieckiego. Okazało się jednak, że po zarejestrowaniu takich mp3 na posiadanym "sprzęcie", nie nadawały się one do użytku, z racji brzmienia niczym nieartykułowane szumy o różnej głośności. Strzałem w dziesiątkę okazał się pomysł wykorzystania, jako tło nagrań - mińskich zespołów. Odzew chęci współpracy ze strony muzyków był błyskawiczny i praktycznie wszystkie potrzebne nagrania udało się zebrać w ciągu jednego wieczoru. Swoje demo na potrzeby wirtualnych wycieczek udostępnili aktualnie: Muzyka Końca Lata, DeLaCore, Maki i Chłopaki, NihilNovi, FreeMind Society, Tamarysze, BoomSlave, Buckleys oraz Stare Panny.

Projekt będzie dalej rozwijany, jak się tylko "zazieleni". Aktualnie wirtualnie pospacerować można po około 1/3 części miasta, głównie po południowej części - między Warszawską i torami, a dokładnie po centralnej i zachodniej stronie tych okolic. Zarówno Wirtualne Spacery, jak i cały serwis o Mińsku Mazowieckim są inicjatywą niekomercyjną, a koszty realizacji wszelkich projektów ponoszone są z kieszeni młodego właściciela strony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+świetny pomysł i świetna muzyka :)
Pozdrowienia dla ul. Granicznej, Szarych Szeregów oraz Florencja,Tartaczna, Siedlecka, Grzybowa.
Jutro odwiedzę inne rejony Mińska Mazowieckiego :) Wesołych Świąt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.