Facebook Google+ Twitter

Wirtualne społeczności coraz bardziej popularne wśród Polaków

Portale społecznościowe masowo przyciągają mieszkańców naszego kraju, do tej pory uważanych za bardzo konserwatywnych. Ten rodzaj obecności w Internecie oprócz licznych zalet, ma również swoje wady.

Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów, w których w ciągu tygodnia odnotowuje się największą liczbę rejestracji na Facebook. / Fot. ilco Serwisy społecznościowe są skierowane do konkretnych grup społecznych, o sprecyzowanych, wspólnych zainteresowaniach lub wspólnym celu. Ich popularność w Polsce wzrosła dzięki portalowi Nasza-Klasa, który dzięki swojej tematyce (odnajdywanie kolegów i koleżanek ze szkolnych lat) zainteresował wszystkie grupy wiekowe.

"Z badań przeprowadzonych na zlecenie D-Link Technology Trend wynika, że z portalu społecznościowego Nasza-Klasa korzysta 81 proc. użytkowników internetu. Natomiast 94 proc. Internautów słyszało o takim serwisie. Nasza-Klasa jest również świetnie rozpoznawalna wśród grupy, która nie ma internetu. Aż 62 proc. Polaków kojarzy rodzimy serwis społecznościowy" - czytamy na stronie D-Link Technology Trend.

Sytuacja jednak zaczyna się powoli zmieniać i coraz bardziej popularny staje się międzynarodowy portal Facebook, który oferuje użytkownikom wszystko, czego mogą potrzebować w jednym miejscu - muzykę, filmy, gry, prezentowanie przemyśleń, rozmowy ze znajomymi, zamieszczanie zdjęć, itd. Ciekawe są wyniki badań, dostępne na stronie CheckFacebook.com, które pokazują, że Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów, w których w ciągu tygodnia odnotowuje się największą liczbę rejestracji.

"Tu znajdziesz swoich znajomych. Ponad 13 milionów aktywnych użytkowników. Niezapomniane emocje", "Facebook pomaga Ci kontaktować się i dzielić z innymi ludźmi.", MySpace to miejsce dla przyjaciół. MySpace to Twoja Przestrzeń. W MySpace jesteś blisko ludzi", "Fotka. Twoje miejsce w sieci" - czytam zachęcające hasła na pierwszych stronach najpopularniejszych portali.

Zastanawiam się nad przyczynami tak dużego zainteresowania wirtualnymi społecznościami. Na pytanie o powód użytkownicy podają głównie możliwość śledzenia życia znajomych, utrzymywanie kontaktów z osobami, z którymi widują się rzadko lub w ogóle ze względu na odległe miejsce zamieszkania lub po prostu są tam dla zabawy i z czystej ciekawości.

Wirtualne społeczności umożliwiają również dzielenie się tym, co dla człowieka jest ważne lub ciekawe. Są miejscem wymiany myśli i poglądów. Pozwalają również na rozwijanie swoich zainteresowań poprzez korzystanie z wiedzy innych użytkowników. Wystarczy, że jedna osoba poleci jakiś ciekawy odnośnik do strony, a wszyscy znajomi z łatwością mogą zapoznać się z jej treścią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wydaje mi się że taki wzrost jest spowodowany brakiem czasu na spotkania z bliskimi. Takie czasy, zdecydowanie łatwiej wejść na społecznościowkę i pogadać. Sam się na tym łapie że w domu odpalam populacje.pl wchodzę na mikrobloga i rozmawiam z ludźmi albo prowadzę dyskusje w grupach tematycznych. Jest to miłe i przyjemne bo w jednym miejscu spotykam ludzi podobnych do mnie. Aczkolwiek czasem trzeba też wyjść do ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.